| Bariel a întrebat:

Salut,am o problema mai ales la scoala cand sunt ascultat de un profesor sau scos la raspuns.Cand se intampla incep sa tremur la tabla si cand sunt ascultat imi tremura vocea.Nu sunt speriat sau sa am foarte mari emotii, deoarece ma pregatesc si nu ma afecteaza daca iau note mici(gen parintii nu imi au treaba) dar totusi se intampla si colegii imi spun ca sunt speriat, imi pun porecle "tremurici"etc.Nici asta nu ma afecteaza... putin imi pasa, dar devin isterici si incepe sa devina enervant.A mai trecut cineva prin asa ceva? Tin sa precizez ca nu am probleme de sanatate si mananc regulat

Răspuns Câştigător
| Andra9pk a răspuns:

Poate fi din cauza ca, atunci cand iesi la tabla sau te ridica in picioare sa zici lectia, colegii se uita la tine, comenteaza, rad etc.
Fara sa iti dai seama clar, te afecteaza sa stii ca toti ochii lor sunt indreptati spre tine.
In liceu aveam un coleg pe care il luau toate transpiratiile si tremura la tabla si nu pentru ca nu ar fi stiut (era elev de 9-10). Se bloca si nici nu putea sa mai deschida gura de emotii, se bâlbâia rau.
Trebuie sa te relaxezi, sa nu dai importanta in momentul ala la nimic din jurul tau. fa abstractie de ceilalti. tu rezolva-ti ex la tabla acolo sau spune lectia si ai scapat. Asta e interesul nu?
Colegii pot sa rada si sa comenteze...nu trebuie sa te afecteze in vreun fel, ca pana la urma nici n-o sa ii mai vezi dupa ce termini sc, n-o sa mai ai treaba cu ei.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, în alte circumstanțe am trecut și eu prin asta. Ești un om supra sensibil.
Dacă vei învăța treptat să îți controlezi și să utilizezi această calitate, fără să renunți la ea. te va ajuta enorm în viață să realizezi lucruri deosebite.