| m4n1ak a întrebat:

Salut, am o tableta cu stocare interna 1.5gb si stocare sd 3.5gb( care e tot memorie interna) am microsd de 8gb dar nu pot instala jocuri pe el, cand intru la setari la aplicatii pot sa dau mutare pe sd dar muta pe sd-ul intern, si nu rezolv nimica.cum pot instala pe microsd-ul extern?

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Ca sa poti face ceva trebuie sa ai Root, daca ai root poti folosi procedeul Swap SD (telefonul va considera cardul SD ca fiind memoria interna a telefonului, asadar totul se va instala pe card ) daca stii engleza ai un tutorial aici : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2346389
Daca nu poti folosi programul Directory Bind http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1410262 (acesta il poti folosi pentru jocuri care contin folder data si care au o marime mare 1-2 Gb etc.)
Si in ultima instanta poti folosi programul Link2SD, dar ca sa il poti folosi ai nevoie de root si sa iti creezi pe card o partitie ext2, ext3 sau ext4. Apoi pur si simplu prin intermediul programului vei creea o legatura intre memoria interna si partia creata pe card, si in jur de 90% din marimea jocului va fi mutata pe card. Despre acestea te documentezi tu pe net, pentru ca nu am conexiune la internet stabila si nu o sa am timp sa iti raspund la alte intrebari prea curand, eu doar ti-am dat sugestiile, oricum primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa rootezi tableta, Atentie rootul aduce cu sine pierderea garantiei!