| AdiCartofiPrajiti a întrebat:

Salut, am probleme cu mama, ma cearta ca de ce nu pot sa fiu ca verisoara mea cu note de 10 la matematica. Eu i-am zis ca nu pot mai mult, am incercat tot, exercitii, cursuri etc. ma cearta ca stau pe calculator toata ziua si ca o sa ajung un nimeni, eu imi faceam probleme la informatica, cauta motive sa ma certe ca de ce nu sunt ca x sau ca y... cand iau note de 8 sau 9 si vin sa ii zic, crezand ca ma felicita, ea imi zice: dar cat a luat verisoara ta? Incerc foarte mult sa imi scot medie foarte buna, nu am avut niciodata media generala sub 9, 50... asta ma face sa ma simt un nimeni.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar. Mama ta este o femeie perfectionista, cu standarde redicate.
Detest parintii care fac comparatii intre copii, injurajand astfel competitia dintre ei.
In locul ei as fi incantat ca ai note bune de 8 si 9, nu sa te compar cu verisoara ta.

Nu stiu ce sfat sa-ti dau, deoarece orice ti-as zice, tu tot in acelasi mediu ramai, cu mama ta care o sa te critice.

Din pacate, aceste comparatii si critici din partea parintilor, mai ales in perioada copilariei si adolescentei, genereaza o stima de sine scazuta copiilor care desi sunt copii buni si competenti, ajung sa se subestimeze datorita parintilor, nedandu-si seama ca de fapt, de cele mai multe ori, parerile parintilor nu-i definesc, fiind de fapt propriile lor proiectii.

| AdiCartofiPrajiti explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc pentru raspuns! ce face mama nu e ok, asa ca cand o sa am copii vreau sa le asigur un viitor placut si sa nu ma axez pe note, sa ii sustin si sa le spun un simplu "bravo" sau "te iubesc", asta inseamna mult pentru ei, vreau sa le ofer ce n am avut euhappy

8 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Sunt sigura ca ai dori aprecierea mamei, dar tin sa te felicit și eu, înveți foarte foarte bine, ceea ce e minunat. Vei avea un viitor bun indiferent de ce zice mama ta sau altcineva, tine-o tot așa. Bravo!
Spune-i cum te face asta sa te simți, notele nu reflecta ceea ce vei deveni tu. Frumos și bine e sa nu facă comparații între voi, fiecare are un drum diferit în viață.
Roag-o sa nu te mai compare cu altii pentru ca iti scade performanta scolara și capacitatea de memorie și concentrare. Eu zic sa discuți sincer și sa pui pe tapet situația. Discutați ca doi oameni maturi și spune-i cu calm, fără sa ii reproșezi, ce te deranjează, tocmai ca sa te ia în serios. Încă o data felicitări! Numai bine!

| AdiCartofiPrajiti explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc de raspuns, chiar aveam nevoie de o incurajare, multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maica ta trebuie sa intelegea ca notele mari nu reprezinta un predictor bun al ''succesului in viata''! Pe langa asta, ea mai trebuie sa inteleaga ca scopul in viata e sa fii fericita, nu sa fii mai buna decat Mirela sau Cristina!

| Crescent a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti un nimeni. Chiar inveti foarte bine. Mama ta nu ar mai trebui sa faca comparatii stupide si sa fie multumita cu ce are.
Spune-i si tu ca se putea mai rau, ca altii au note mai proaste. Sau ca notele nu arata cat de destept esti. Daca tu vrei sa devii de exemplu actor sau pictor, cu ce te-ar ajuta ca ai avut media 9 sau 10 la mate?
Cu toate ca nu cred ca mentalitatea mamei tale se va schimba prea curand.

| Emma24dsxd a răspuns:

Dar tu ai note foarte bune nimeni nu i perfect si in ziua de azi materia este foarte grea ..media generala 9.50? Pai da mama ta nu ar mai trebui sa te compare cu verisoara ta fiecare copil e diferit, daca aveai note mai proaste mai ziceam.Stai linistita se poate intampla ca tu sa ajungi cineva si ea nu..nu se stie..Continua tot asa te descurci super si nu uita nu esti robot.

| AdiCartofiPrajiti explică (pentru Emma24dsxd):

Va multumesc! ma inclin

| David1235545 a răspuns:

Imi si imaginez cat timp liber are vara-ta. in fine
Ba nu o baga in seama, acum serios si iti mai zic ceva? Esti pasionat de informatica nu? O sa inteleaga mama ta peste ani de ce stateai atat pe calculator, plus ca informatica are subramurile ei : Retelistica, Robotica etc
Daca esti gamer si te joci nu te lasa de asta doar pentru ca mama ta te cearta. Las-o sa te certe si vezi-ti de treaba in continuare.winking