| Angyclon a întrebat:

Salut, am si eu nevoie de ceva ajutor cu o problema mai serioasa. Eu sunt catolica si vreau sa ma convertesc ca sa fiu ortodoxa, stiti, sa ma botez din nou si sa trec la ortodocsi. Cand am vrut prima data asta rudele mele din partea mamei (inclusiv mama) au fost incantate ca vreau sa fac asta pentru ca partea mamei este ortodoxa. Marea problema este tata si rudele de pe tata. Ei sunt catolici si de aceea sunt si eu catolica. Mama a trecut la catolici cand s-a casatorit. Am avut certuri in familie inainte pe subiectul asta deoarece bunica mea, mama tatalui meu este catolica si nu o prea "avea la ficat" pe mama pentru ca era ortodoxa. Si acum sunt cam la cutite. Deci, cum sa il conving pe tata sa ma lase sa ma convertesc? Va rog ajutati-ma. Ma gandeam sa fac asta pe ascuns dar nu vreau sa am un secret atat de mare fata de parintii mei. Eu vreau sa ma convertesc pentru ca asa simt ca este bine si corect. Tata vrea sa ii aduc un argument solid. Va rog ajutati-ma. Dau funda! PLS!

Răspuns Câştigător
| Dreamin a răspuns:

E greu salconvigi ptk tatii catoli sunt severi.Nu inteleg de ce nu vrei sa ramai catolica? doar nu stai in biserika toata dimineata ca la otodcsi laughing si e frumoscand faci sfanta impartasanie si esti imbrcata in mireasa :X si la mir iarasi tongue.Eu zic sa ramai catolica ca doar e un acelasi Dumnezeu. si la mine tata e catolic mama ortodoxa si cat am fost mica am fost crecuta de bunica d pe mama si ma ducea cu ea la ortodoxi ma inchinam ca ortodocsi. Nam nici o treba, adica daca e nevoie ma duc la am2 biserici. Nu sunt ratista. Poti ramane catolica si sa te dui la ortodoxsi tongue
daca tot e dorita asa mare du-te si vorbeste cu un parinte ortodox el ta va ajuta mai multtongue

6 răspunsuri:
| Just4FunHD a răspuns:

Eu stiu ca pana la urma e decizia ta. Ai putea sa le spui ferm ca ai hotrat asta insa ca vrei sa le ceri si parerea lor si acordul lor. Insa parerea mea e decizia ta.argumente solide? spre rusinea mea nu pot sa iti dau argumente solide caci nu sunt tocmai credincios.

| alin a răspuns:

Nu esti cu nimic mai implinit ca esti ortodox...tot una e cu religile fiindca amandoua il preaslavesc pe Dumnezeu.

| Angyclon explică:

Mama mea s-a transferat la catolici cand s-au casatorit. Nu au casatorie mixta

| NYCUXXL a răspuns:

Da sa inteleg ca ai tai cred ca au facut cind s-au casatorit cununie religioasa in biserica mixta adica fiecare a ramas cu religia lui. ok. Dar in cazul asta copilul adica dumneavoastra stimata domnisoara sunteti libera sa alegeti religia care sa o duceti mai departe in credinta deci daca tu simti ca doresti sa fii ortodoxa poti fii ortodoxa fara probleme.Am intilnit cazuri tot asa el ortodox era iar ea catolica copilul nu l-au botezat la ortodocsi ci la catolici iar preotul catolic a spus in felul urmator copilul cind va creste mare e liber sa decida in ce religie va ramine.Inteleg ca tu nu reusesti sa-l convingi pe tata. E el fiind capul familiei se mindreste cu tine ca esti catolica dar daca tu nu vrei nu te poate obliga nimeni sa fii ortodoxa

| cookie_8788 a răspuns:

Nu trebuie sa faci asta... daca il iubesti pe dumneyeu nu cont daca esti catolik sau ortodoxa

| Catalin5 a răspuns:

Buna! Am vazut acum intrebarea ta ca doreai mai demult sa te devii ortodoxa si nu gaseai un argument. Uite un blog cu cateva raspunsuri: http://ortodoxie-catolicism.blogspot.ro/