| anonim_4396 a întrebat:

Am și eu o curiozitate: aveam o colegă, înainte, de care toată clasa își bătea joc. Ea era bună, încerca să ne ajute, dacă aveam nevoie, dar tuturor ne era antipatică. Nu sunt genul de copil care să râdă de alții din motive stupide, de fapt din niciun motiv. Ce credeți că s-a întâmplat atunci? Înainte să se mute la noi a fost la altă școală unde cred că a pățit la fel. Acum că mă gândesc chiar nu aveam niciun motiv să facem ceea ce făceam. Îmi puteți da o explicație? Atunci aveam 14 ani, deci nu se poate zice că aș fi fost influențat de ceilalți.

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Victimă, are atitudine de victimă cu care atrage agresiunea.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nu știu ce să cred. Anul trecut a venit o fată în liceu de care râdeau colegii din școala de unde se transferase. Nu am necăjit-o niciunul dintre noi, dimpotrivă, ne-am îndrăgostit de ea cam toți. Știu că par un nenorocit pentru ce am făcut când aveam 14 ani. Atunci când colega nouă mi-a spus că râdeau copiii de ea, mi-a venit instantaneu gândul că ei trebuie să moară sau, în orice caz să fie pedepsiți foarte rău. Nu pot să înțeleg cum au putut să își bată joc de o fată așa deșteaptă și simpatică și să îi scadă stima de sine.

| Eireann a răspuns:

La 14 ani esti foarte influentabil. Nu esti genul care sa rada de oameni? Ba uite ca esti dar nu poti sa faci asa decat cu cei care par mai slabi decat tine si cand ai sustinerea grupului. La 14 ani nu ai nici o putere, esti sub autoritatea parintilor, profesorilor, fratilor mai mari. Asa ca iti descarcii nervii si iti manifesti forta in fata celor care nu riposteaza. Dar faptul ca te intrebi de ce ai facut asta si regreti demonstreaza ca ai empatie si o inima buna.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parcă ne-ar fi apucat isteria pe toți.

| AnNoONniImMuULl a răspuns:

Salut, de fapt de parerea celorlalti ai fost influentat cu siguranta. Nu ti ai dat seama, dar s-a intamplat la nivel subconstient.