| danutadani65eee a întrebat:

Salut,am si eu o intrebare,am fost la ginecolog acum cateva luni dupa ce mi-am dat seama ca am infectie,am luat un tratament de care nu m-am tinut, acum azi iar am fost dar la alta doctora si mi-a spus ca trebuie sa fac niste analize de sange,pentru vagin si urina, la ce ma ajuta pe mine asta sa-mi verific situatia? plus ca costa 250 de lei, ar trebui sa coste atat? imi e frica ca nu ma mai pot vindeca

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Uneori, cand boala este in faza incipienta, ti se da un tratamnet suor pe care este bien sa-l faci corect ca sa scapi de infectia respectiva. Tu nu ai facut-o cum trebuie, asa ca infectia a evoluat si a intrat atat in vagin, dar si in sange...acum este nevoie de analize mai diversificate, sa vada efectiv pana unde a ajuns infectia si daca raspunde la un alt antibiotic, ca sa poate fii eradicata.
Daca nici de data asta nu faci taratmnetul complet atat tu cat si partenerul de sex, te tot reinfectezi si la un moment dat infectia respectiva se poate transforma in ceva urat si f grav.
Vezi, cat de mult ar fi contat sa faci sex cu prezervativ?
Cei 2 lei cheltuiti pe un prezervativ te-ar fi scapat de suferinta, tratamente, mers pe la medici, alte suferinte, alte analize si nu uita, inca nu s-a incheiat suferinta.
Pe viitor, nu fa sex fara prezervativ!