| Vlad_Winchester_1997 a întrebat:

Salut,am si eu o întrebare:
Profesorul de sport are voie să nu-ți încheie media dacă ai scutire medicală pe tot anul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pe scutire scrie ca esti scutit tot anul atunci profesorul trebuia sa faca mentiunea indicata in regulamentul citat, asa ca ii poti solicita acum sa faca mentiunea, altfel vei fi considerat amanat pe sem.I, deoarece n-ai avut cel putin 2 note.
Acest fapt nu te impiedica la un eventual transfer, daca indeplinesti conditiile de transfer prevazute in regulamentul citat si in regulamentul liceului unde vrei sa te transferi si transferul iti este aprobat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca nu-ti incheie media, nu poate sa-ti dea note daca esti scutit tot anul.
Conform Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 123
(1)Elevii scutiţi de efort fizic au obligaţia de a fi prezenţi la orele de educaţie fizică şi sport. Acestor elevi nu li se acordă calificative/note şi nu li se încheie media la această disciplină în semestrul sau în anul în care sunt scutiţi medical.
(2)Pentru elevii scutiţi medical, profesorul de educaţie fizică şi sport consemnează în catalog, la rubrica respectivă, "scutit medical în semestrul." sau "scutit medical în anul şcolar.", specificând totodată documentul medical, numărul şi data eliberării acestuia. Documentul medical va fi ataşat la dosarul personal al elevului, aflat la secretariat.
(3)Elevii scutiţi medical, semestrial sau anual, nu sunt obligaţi să vină în echipament sportiv la orele de educaţie fizică şi sport, dar trebuie să aibă încălţăminte adecvată pentru sălile de sport. Absenţele la aceste ore se consemnează în catalog.
(4)Pentru integrarea în colectiv a elevilor scutiţi medical, în timpul orei de educaţie fizică şi sport, cadrul didactic le poate atribui sarcini organizatorice: arbitraj, cronometrare, măsurare, înregistrarea unor elemente tehnice, ţinerea scorului etc."

| Vlad_Winchester_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am deja o nota la sport deoarece am adus scutirea înainte de încheierea semestrului iar dl profesor m-a lăsat cu media neîncheiată as dori sa ma mut la alt liceu si nu pot din aceasta cauza, in catalog nu este trecută scutirea si nu știu dacă are dreptul sa ma lase cu media neîncheiată!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vlad_Winchester_1997):

Daca pe scutire scrie ca esti scutit tot anul atunci profesorul trebuia sa faca mentiunea indicata in regulamentul citat, asa ca ii poti solicita acum sa faca mentiunea, altfel vei fi considerat amanat pe sem.I, deoarece n-ai avut cel putin 2 note.
Acest fapt nu te impiedica la un eventual transfer, daca indeplinesti conditiile de transfer prevazute in regulamentul citat si in regulamentul liceului unde vrei sa te transferi si transferul iti este aprobat.

| KanezuY a răspuns:

Nu iti incheie nici-o medie, iti pune in catalog Scutit.