| user123456789 a întrebat:

Salut, am si eu o problemă! Dau fundă unui răspuns corespunzător ce îmi poate rezolva problema.

Am un laptop. spun doar că am Windows XP Professional XP2 in acest moment pe el. Primesc BsoD repetat dupa ce intru in jocuri dar dacă navighez pe internet nu îmi apare ecran albastru si nu se reseteaza, doar cand intru în jocuri. Întrebarea mea este, as vrea să schimb/reinstalez Windows-ul, m-am gandit să pun de pe un stick usb bootabil(pentru că nu mai am DVD-uri goale) Windows 7 Home Premium x32, credeţi că ar rezolva problema?
Dacă nu, ce naiba să fac că în fiecare zi aceeasi chestie! Recent primeam eroare in bsod cu igxpdx32.dll, PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA, IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Curăță-i bine de praf ventilatoarele și radiatoarele. E clar că o ia razna când procesorul și placa grafică sunt solicitate la maximum. Nu reinstalarea s.o. e soluția problemei tale!
N-ar fi rău să iei un cooler pentru laptop, preferabil alimentat separat, nu din mufele USB din laptop (ar crește și ăsta puțin consumul, așadar și temperatura.
În plus, vezi în task manager dacă toate procesele / programele care rulează îți sunt necesare.

2 răspunsuri:
| TheRealDaniel a răspuns:

Nu ai instalat windows-ul corect. poate fi din cauza a mai multe probleme. Iti recomand windows 7 ultimate, un dvd nu costa mult, in jur de 2 lei. de data aceasta instaleaza corespunzator sau daca nu, cere asistenta cuiva care se pricepe mai bine.

| Bratulescu_Mihai_1992 a răspuns:

Ai un driver mai nou la placa video? s-ar putea sa nu se potriveasca cu vbios dar nu mai folosi XP, iata de ce:
http://www.youtube.com/watch?v=edw95a8-hOg