| aLeks_4722 a întrebat:

Am si eu o problema. In ultima vreme sunt foarte stresat, mama ma tot bate la cap cu invatatul, stiu ca este important, avand in vedere ca sunt in ultimul an de gimnaziu, se apropie examenele si eu nu stiu pur si simplu nimic la matematica, nici meditatorii nu vor sa ma mediteze, zicand ca sunt foarte slab la matematica. Nu stiu ce sa mai fac, stres incontinuu, imi vine sa ma arunc pe geam, va rog sa ma sfatuiti, nu mai stiu ce sa fac. crying

11 răspunsuri:
| Amy a răspuns:

Eu cred ca ar trebui in continuare sa cauti un meditator care se te ia de la zero, sa faca cu tine la mate, numai asa vei lua note mari. bafta!

| AnGeL a răspuns:

Nu stiu...incearca si tu sa te mai calmezi, sa te distrezi mai mult dar sa le faci pe plac si celorlalti (mama ta)

| Sebby a răspuns:

Matematica nu e asa grea. Incepi cu cele mai simple probleme si le vei deslusi si pe cele mai dificile spre sfarsit. Ti se pare ca esti foarte stresat pentru ca la varsta ta asa sunt toti, stai linistit o sa treci cu bine de examene iar mama ta isi face doar datoria.

| luiza a răspuns:

Te sfatuiesc sa tragi aer adanc in piept, si sa te pui cu burtica pe carte pentru ca este viitorul tau in joc! daca ii arati mamei tale ca inveti ea nu te va mai bate la cap(oricum nu iti vrea raul), in ultimul an de gimnaziu matematica nu este chiar asa de grea, trebuie doar sa fi serios, si unde nu sti sa intrebi chiar si colegi tai de clasa mai buni! bafta multa!

| RenePt a răspuns:

Pai gaseste un meditator care sa te mediteze! O sa gasesti.
Apoi gandeste-te ca liceul e foarte important in viata. In general e locul unde ne cream personalitatea si viitorul. Invata cat mai ai timp a intrii la un liceu bun. dupa aia vezi cum te descurci oricum ai mult timp inainte. Inchide ochii la tentatii pentru cateva saptamani care mai sunt si nu o sa regreti niciodata. SI chiar daca incerci sa inveti si observi ca nu prea retii nimic, continua. chiar functioneaza!

| mgtow a răspuns:

Daca nu te descurci cu studiile atunci incearca sa faci o profesionala sa ai 10 clase macar. Mai ales in tara nici cu 12 clase nu realizezi nimic eu ma frustrez cu munca aici in strainatate din cauza crizei in care suntem lucram ca niste caini legati in lesa. Cum vine vorba lucrezi mult afara castigi bine si in tara lucrezi mult dar castigi putin. Asta e viata.

greece12
| greece12 a răspuns:

Cauta alti meditatori care sa fie capabili sa-ti explice pe intelesul tau totul. Daca e nevoie, de la zero chiar.Nu te panica, mai ales.Matematica are logica,nu e asa grea,daca intelegi lucrurile de baza,pe urma zbori.Ia-o incet,vorbeste cu mama ta,spune-i ca nu intelegi nimic si roag-o sa te ajute nu sa te streseze si mai tare. Explica-i ca TU VREI dar ai nevoie de ajutor corect si,mai ales,ca ai nevoie ACUM! Timp este,gaseste curajul disperatului si, cu forta, inainte! Bafta maxima!

| VladSilviu a răspuns:

Salut
Asa am spus si eu. vai sa vezi ce greu va fi... pe naiba la teza din cl a 8 mi-a dat niste probleme super simple, + de asta am mai si putut copia laughing am luat 7, am zis ca-mi ia maicamia Mercedes laughing. in fine totu s-a terminat cu bine, mi-a dat 2 milioane asa ca recompensa, dupa care in urmatoarea zi am dat de baut la tot cartieru i-am imbatat pe toti si traiesc fericit laughing

| petre_2504 a răspuns:

Du-te la un doctor

| tyana a răspuns:

Ai lasat pe ultima suta de metri totul si acum te-ai panicat.
Incearca sa iti programezi materia, pana in ziua examenului, stiu ca ti se pare foarte mult dar chiar daca nu reusesti sa parcurgi tot ce trebuie, macar 70% din ea ar trebui sa incerci sa intelegi.Invata toate formulele la matematica si daca nu stii sa le aplici in probleme si exercitii, roaga-ti colegii care se pricep mai bine sa te ajute.Invatatul in doi e benefic pentru ambele parti:unul isi fixeaza materia,celalalt o intelege cat de cat.
De asemenea axeaza-te mai bine pe limba romana, unde poti scoate o medie mai mare pentru ca e mai usor de invatat.
Nu dispera ca nu te ajuta cu nimic, incearca insa sa faci cat mai mult in fiecare zi si nu o sa te mai simti atat de panicat.Multa bafta!

| aLeks_4722 explică:

Dumnezeule,nu ma gandeam ca o sa imi sara atatia in ajutor,nu stiu cum sa va multumesc,as da funda la toti,dar avand in vedere ca nu merge,voi da primului care imi da mesaj,o sa incerc sa vorbesc cu mama,in loc sa ma certe si sa ma streseze atat,ar fi mai benefic pentru amandoi daca m-ar incuraja putin,ea probabil ma crede prost, mereu s-a asteptat de la mine sa am media peste 9, si mereu am avut-o,vreau sa nu mai aiba atatea pretentii de la mine,ca nu sunt robot,sunt destul de inteligent incat sa inteleg in ce situatie sunt si cum sa o rezolv,dar daca ea ma tot cearta si ma streseaza,nu face decat sa imi dea mai multe batai de cap,la celelalte materii sunt as,si la romana am fost la olimpiada,la engleza sunt cel mai bun din scoala,ma pricep si la calculator, pur si simplu, la matematica in ultimii 4 ani,am avut o profesoara care cand incepe un nou capitol,o noua lectie,nu ne arata cum facem,pur si simplu scrie exercitii pe tabla,si noi trebuie sa le rezolvam,dar nu ne explica deloc cum sa facem, ce as fi putut sa inteleg, aveam la toate materiile medii de la 9 in sus, la matematica aveam 6-7. Nu a fost data afara deoarece majoritatea aveau note mari,fiindca copiau foarte mult (si eu copiez,dar totusi vreau sa si invat ceva daca tot ma duc la liceu.) si copiii veneau cu note mari acasa,parintii erau multumiti,deci am ramas cu ea pana la urma,desi toti profesorii s-au schimbat. In fine voi incerca sa ma calmez si sa trec peste asta, pentru ca poate nu sunt singurul care trece prin asa ceva, inca o data multumesc pentru raspunsuri!