| anonim_4396 a întrebat:

Am strans si eu in 2 ani 850 lei. Preferam sa nu ies la un suc ca sa imi strang bani pentru a imi lua un telefon. Banii i-am avut pusi intr-o carte. Locuiesc cu mama si tara (am 15 ani dar nimeni nu stia unde imi tin banii).
Singura persoana care stia este al meu var pe care l-am mai imprumutat si vazuse unde ii tin. Ieri aveam toti banii. Azi a venit varul meu de 18 ani la mine, cu care ma inteleg foarte bine si nu l-as crede in stare de asa ceva. Acum seara cand am avut nevoie de banii mi-au lipsit 250lei. Am cautat tot raftul si nimic. Nimeni nu mai stia. Ce sa fac? Ce credeti? Nu mai stiu sunt super suparat de lucrul asta, nervos nu am cuvinte sa descriu...

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bine ai venit in lumea reala!
Prima experinta neplacuta!
Niciodata sa nu te increzi in oamnei!
Nu ai avut incredere in proprii parinti si ai avut incredere intr-un pusti de 18 ani? Bravo baiete, ai cautat-o cu lumanarea... aproape ca am vazut-o intamplandu-se!
Asa este, intai iti arata ca are incredere in tine si apoi te fura si mai are tupeu sa nu recunoasca. O sa vezi!
Ce poti afce?
Abordeaza-l direct si spune-i sa-ti dea banii furati!
Si accepta ideea ca, un loc secret, trebuie sa fie secret pentru toata lumea, daca vrei sa iti tii banii si valorile protejate.

| corbulalbrosu a răspuns:

Il intrebi pe varul tau in mod direct si fara nici-o retinere sau vreo jena/rusine daca stie ceva de existenta si disparitia sumei respective, sau daca a avut nevoie urgenta de bani si doar i-a ""imprumutat"", ar fi trebuit sa-ti fi spus pentru ca in cazul in care obseri inainte de a-i pune inapoi sa nu te stresezi. Sanatate!

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Stiu ca ramansese fara bani si poate a vrut cel mai probabil sa ii ia dar sa nu ii mai dea inapoi. Iti dai seama ca daca el e hotul nu va recunoaste de rusine dar nu stiu ce sa mai zic ar fi singurul suspect dar pe care l-as fi suspectat cel mai putin. Acum maine cel mai probabil o sa il intreb frate... Dar cel mai probabil daca el a luat de rusine si de din astea nu o sa recunoasca.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Tot el a raspuns : 'Eu nici atât nu aveam cum sa ți iau, eu știam ca sunt in spătar. și oricum nu te furam eulaughing'. Nu mai stiu sa ma zic nimic. Ma jur ca mama chiar nu o credeam in stare pentru ca nu stia deloc din atatea carti fix pe aia la foia respectiva sa nimereasca... Tata a fost la lucru doar el nu mai stiu nimic...

| dannyel86 a răspuns:

Nu ti se pare o coincidenta mult prea mare faptul ca banii au disparut tocmai cand varul, care stia unde tii banii, a venit la voi?
Sigur, se poate intampla sa nu ii fi luat el, dar pentru o abordare corecta e necesar sa discuti cu mama ta despre problema asta. Chiar daca i-a luat varul cu imprumut, macar trebuia sa spuna.
Deocamdata nu ai dovezi ca banii sunt la el, dar poate fata de mama ta va recunoaste faptul ca a luat acei bani (daca nu are obiceiul sa minta cu nerusinare si sa nege totul).

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru dannyel86):

Nu stiu frate ce sa mai zic aveam o incredere mare pe el. Azi am fost doar eu cu el acasa. Stiu ca avea bani nevoie dar nu stiu ce sa zic ca il imprumutam dar dupa aceea nu avea de unde sa ii dea nu stiu sunt super suparat.

| dannyel86 a răspuns (pentru GeorgeBerbec):

Eu nu zic ca sigur i-a luat el, dar nu trebuie sa ai incredere totala in varul tau, pentru ca dezamagirea e inevitabila. Si eu am trait un episod asemanator, cu un var care ne lua bani din casa si ii ascundea dupa soba din camera lui. Si cand a facut matusa curat, a gasit o parte din banii luati (a cheltuit din ei pana sa-i gaseasca ea, le facea cinste prietenilor lui, desi acestia nu stiau de unde proveneau. Era o suma mare de bani).
Problema ta trebuie rezolvata, intr-o forma sau alta.
Pacat de banii pe care te-ai chinuit sa-i strangi leu cu leu.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru dannyel86):

Tot el a raspuns : 'Eu nici atât nu aveam cum sa ți iau, eu știam ca sunt in spătar. și oricum nu te furam eulaughing'. Nu mai stiu sa ma zic nimic. Ma jur ca mama chiar nu o credeam in stare pentru ca nu stia deloc din atatea carti fix pe aia la foia respectiva sa nimereasca... Tata a fost la lucru doar el nu mai stiu nimic,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta e doar prima ( prima din foarte multe dea lungul anilor ) lectie in care iti dai seama ca nu e bine sa ai incredere in cineva cu ceva anume.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum i-am dat mesaj pe Facebook lui (cu parintii am vb si i-am anuntat ca imi lipsesc 200 lei dar ei nu stiau nimic). El acum mi-a zis ca cica el stia ca ii tin in alta parte nu in carte ca l-am intrebat ai luat tu banii? - Ciudat ca doar noi doi stiam ca ii tii in spatarul de la scaun. (dar nu ii tineam acolo de mai bine de o luna si el stia si el acum ma intreaba de ce le-am schimbat locul si face ca si cum el nu stia ca am schimbat locul si ca de ce l-am schimbat si nu mai stiu nimic bag ceva.)

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot el a raspuns : 'Eu nici atât nu aveam cum sa ți iau, eu știam ca sunt in spătar. și oricum nu te furam eulaughing'. Nu mai stiu sa ma zic nimic. Ma jur ca mama chiar nu o credeam in stare pentru ca nu stia deloc din atatea carti fix pe aia la foia respectiva sa nimereasca... Tata a fost la lucru doar el nu mai stiu nimic,

| LinxCont a răspuns:

E bine sa pui banii intr-un loc mai sigur de care sa stii numai tu si nu vei mai avea probleme.