| Gheorghe888 a întrebat:

Salut.Am trecut pe clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv și as vrea sa incep sa mă pregătesc la engleza deoarece vreau sa dau pe a 11a -a12a examenul "Cambridge". Anul acesta am cam neglijat această limbă deoarece m-am pregătit pentru E.N (am intrat cu media 9.87).La engleza m-am descurcat mereu bine pe partea de gramatica dar pe literatură destul de slab și am un vocabular destul de limitat în această limbă. Prin ce metode as putea invata această limba? Va rog sa imi dati sfaturi din propria voastră experiență.

1 răspuns:
| ccristianaelena a răspuns:

In primul rand, cel mai indicat ar fi sa dai examenul in clasa a 11-a (la sfarsit, in sesiunea din vara) ca sa nu te aglomerezi in a 12-a cu bacul, pentru ca e mult de invatat si lucrat pentru CAE. Iti recomand sa iti gasesti un profesor de la un centru specializat Cambridge cu care sa faci pregatire, el te va indruma intocmai ca sa treci toate cele 4 probe cu brio. Eu am facut pregatire in clasa a 10-a si mi-am mai imbogatit vocabularul, imbunatatit gramatica si timpurile, iar in clasa a 11-a m-am axat strict pe modelul de examen, cu simulari, etc. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa ma contactezi. Succes!