| letitia a întrebat:

Am un prieten caruia ii este teama sa vorbeasca cu fetele, este foarte timid si se pierde usor. Acum ii place de o fata, dar nu are curajul sa mearga la ea si sa vorbeasca cu ea. Stiu ca nu il mananca, dar efectiv toate incurajarile mele nu au dat roade. El m-a trimis pe mine sa vorbesc cu ea. Cum sa fac, sa o intreb direct daca il place sau sa incerc subtil sa aflu acest lucru?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă continuă așa toată viața să se obișnuiască cu ideea că va muri singur sau va da de unde atât de disperată cât să accepte și așa ceva. lasă-l în pace, nu-l mai ajuta cu nimic și lasă-l să se descurce singur că e bărbat totuși. mi se pare penibil să fii bărbat și să n-ai c... nici măcar să te duci să vorbești cu-n alt om ca tine. eventual să stea cu tine și tu să deschizi o conversație între voi 3 ca să-i deshizi un pic calea, dar să vorbești în locu lui întrece orice grad de penibilitate. nu-l mai ajuta deloc, îi spui clar: bă, de azi te descurci, eu nu te mai ajut nu mai vorbesc cu nicio fată pentru tine. vrei o iubită? fă-ți curaj și intră în vorbă cu fetele sau stai ca tristu singur pentru totdeauna ascuns într-un colțișor că poate te mușcă un alt om ca tine. ia-l un pic tare, că dacă stai și ododod bietu de tine, hai că mă duc eu să-ți aduc fata, mai rău faci.

| Simpatic a răspuns:

Nu il vei putea ajuta cu nimic daca mergi la ea si o intrebi asa ceva, pentru ca isi va da seama ca este un fatalau si fetelor nu le plac baietii fara initiativa, fara curaj.
Pe de alta parte poti sa ii pui o vorba buna la aceasta fara doar daca aveti o relatie de amicitie, tu si fata aia, daca este o necunoscuta sau o colega dar care nu aveti prea mare legatura, mai mult il vei incurca.
Deci doar el poate lua initiativa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai sigur e vorba de prietenul tau?

Pe langa asta, nu are nici un rost asa. E viata lui, lasa-l sa se descurce in legatura cu aceste lucruri.

| Simpatic a răspuns (pentru DoarBogdan):

Tu ce suspectezi cand afirmi ca sigur este prietenul ei? ca ea ar fi de fapt cea vizata si ca baiatul care ii da tarcoale nu stie cum sa o abordeze?
sunt curios din fire.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Simpatic):

A... pai la cum era scris parea la fel de bine, ca acel baiat, de care vorbeste este chiar baiatul care a pus intrebarea asta (numele nu e foarte sugestiv :/ )