| Valenziana a întrebat:

Anul viitor voi fi la liceu si nu stiu ce profil sa aleg intre bio-chimie si mate-info. Pot spune ca inteleg destul de usor la mate daca mi se explica bine, dar la liceu nu este ca in generala, este mai greu si mi-e teama ca nu voi face fata cu matematica si fizica. Imi puteti spune va rog care ar fi mai potrivit, mai exact cum sunt matematica si fizica, si ce materii se fac in clasa a9-a? Multumesc mult :*

2 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Păi în clasa a 9-a și a 10-a cei de la științe ale naturii și cei de la mate-info fac aceleași materii. Profilurile se diferențiază puțin din clasa a 11-a, în sensul că la științe nu se mai face informatică(e total diferită informatica de la liceu de informatica pe care o credeam eu în generală, adică e grea, chiar e grea de pe la începutul clasei a 10-a), iar la mate-info se fac 4 ore pe săptămână, la științe eu acum în a 11-a am 3 ore de chimie, 3 de fizică, 3 de biologie iar cei de la MI au 3 de fizică, 1 de chimie și 1 de biologie. Părerea mea sinceră e să mergi la științe, e puțin mai accesibil la matematică, în sensul că lipsesc câteva capitole pe tot parcursul liceului față de mate-info laughing și eu aș prefera orele alea de chimie și de biologie în detrimentul celor de informatică...informatica e aiurea rău și dacă mai nimerești și un profesor nasol îți e greu să treci laughing)
Dacă înveți vei face față la ambele, dar e oleacă mai lejer la științe. Am văzut că ți-a zis cineva că materiile sunt aceleași în afară de informatică tic și logică, dar nu e așa laughing în clasa a 9-a, și eu de la științe, și cei de la mate-info au avut tot o oră de logică, tot două de tic și una de informatică. Diferența a fost că cei de la mate-info au dat teză la informatică. Eu la științe în clasa a 9-a făceam 4 ore de română, 4 de mate, 2 engleză, 2 franceză, 2 chimie, 2 biologie, 3 fizică, 1 logică, 2 tic, 1 info, 1 religie, 1 sport, 1 pe săptămână de desen și muzică, adică o săptămână desen, una muzică.nu știu dacă am omis vreo materie. Dacă nu vrei să mergi la facultatea de matematică nu are rost să mergi la mate-info.

| anastasiatya a răspuns:

Du-te la mate-info, materiile sunt cam aceleasi, in afara de informatica, TIC si logica, o sa faci fata daca ai inclinatie spre real. Bafta!