| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa incep prin a spune ca sunt baiat, am 22 de ani si am cateva probleme minore care cred eu ca ar putea fi ingrijoratoare pe mai tarziu. Aleg sa cer un raspuns aici in locul cosultarii unui psiholog si sper ca voi gasi niste raspunsuri ajutatoare oferind funda raspunsului potrivit.
1. Mereu ma gandesc daca ceea ce fac este bine sau nu, si mereu ma gandesc cum as putea face mai bine lucrurile, neglijand o cale oportuna pe care o am si caut mai bine, cum ar trebui sa procedez? De exemplu cand imi creez un cont pe un site, daca nu citesc termenii si conditiile crearii de cont simt ca voi folosi contul acela cu un posibil risc nestiind termenii si conditiile, doar un exemplu.
2. Vesnic am o nesiguranta de sine si simt ca ceea ce fac nu este bine, cum pot scapa de asta?
3. Ajung sa-mi repet o data la cateva zile lucruri importante pe care le-am realizat, iar daca nu mi le repet simt ca nu sunt in stare de nimic.
4. Cum credeti ca trebuie traita viata? Sunt la inceput de drum, nu am urmat o facultate, dar am terminat liceul si am examenul de BAC promovat, o afacere de constructii in familie unde particip si eu.
Nu vreau sa-mi irosesc viata degeaba, vreau sa fac doar ce trebuie si cum trebuie, as dori niste sfaturi si niste chestii de urmat.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

1. Toata lumea se intreaba daca face lucrurile corect sau nu, nu e ceva specific tie, toti trecem prin asta. Ce sa faci? Consider ca cea mai buna solutie este sa faci ceea ce simti tu ca e corect. Ce e rau in a citi termenii si conditiile? Probabil esti o persoana care nu vrea sa isi asume multe riscuri, si desi vor fi momente in care nu vei avea de ales decat sa risti, oricum de cele mai multe ori nu cred sa fie o problema.
2. Nesiguranta de sine provine dintr-o imagine de sine distorsionata. Din nou, e ceva cu care toti ne confruntam. Increderea de sine poate veni doar din interior. Iti faci o analiza a personalitatii. Ce anume nu iti place, care sunt punctele tale slabe? Si cum poti sa le optimizezi? Dar accepti ca inca mai esti in proces de crestere si de autocunoastere si ca ai timp sa te descoperi.
3. Nu prea inteleg care e problema. Eu cred ca a revizita anumite realizari poate servi drept motivatie pentru realizari viitoare. Totusi, informeaza-te despre ganduri obsesiv-compulsive.
4. Este irelevant in situatia asta cum cred eu ca trebuie traita viata, este important ceea ce crezi tu. Totusi, cred ca viata trebuie traita pentru sine, iti alegi drumul pe care-l doresti, nu unul impus sau predeterminat. Faci ceea ce te face fericit. Succese!

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Si eu care credeam că nimeni nu citeste termenii și condițiile laughing
O fi de la TOC...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai atunci ai nevoie de un scop sa ajungi undeva.
Este foarte bine sa fi atent la ceea ce faci, in comparatie cu lumea care face ceva cu alte scopuri si nu se uita in jur, nu stie in ce se baga.
Cam asa este viata cand nu esti implicat in nimic, te uiti in toate directiile pana iti gasesti drumul.
Cand vrei sa faci ceva, omul depinde de ceea ce vor ceilalti, unii devin marionete altii renunta.
Uita-te si tu la cum evolueaza lumea, alege un domeniu, un loc, dar asigura-te si ca te vei intelege cu cei implicati, pentru a nu avea probleme absurde.