| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu ce inseamna faptul ca cineva nu mai imi citeste mesajele nici macar pe Facebook sa spunem. Pe 17 aprilie anul acesta le-am trimis niste mesaje de "A trecut ceva vreme... Ce mai faci?" unor fosti colegi care acum locuiesc in Italia (de vreo 5-6 ani). Ma ingrijoreaza faptul ca a trecut o luna si ceva de la trimitere, si nici macar cu seen nu mi-au dat (mesajele au fost trimise, de aceea le si pot vedea in prezent), si totusi, ei sunt activi de le pot vedea postarile... Precizez faptul ca nu am avut niciun conflict cu ei, dar de la un moment dat nu le-am mai scris asa de des (va dati seama, incepeam sa epuizez subiectele de discutie si nu mai aveam ce sa le spun, de aceea am si redus comunicarea, lasand loc doar de "cum mai esti?" ocazional). Ce inseamna atunci cand cineva efectiv ignora mesajele trimise, fara ca macar sa le citeasca? Va rog, nu vreau glume proaste, vreau seriozitate! :/

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă sunt plecați departe, de atâția ani, e lesne de înțeles că au legat alte prietenii. : ) Au cunoscut alți tineri(cu interese comune), au alte activități acum. Poate, cine știe, s-au și maturizat între timp. Distanța nu a făcut decât să destrame prietenia voastră. Ori să o supună probei timpului, să vadă cât rezistă...
Acum, nu știu dacă între voi chiar a fost prietenie ori a fost mai mult o relație de colegialitate. De multe ori, distanța separă oamenii. Foarte rar se întâmplă să-i (și) apropie. Depinde. Vezi și tu, odată cu plecarea, ei au rărit și conversațiile cu tine, până ce acestea s-a pierdut definitiv.
Acum, cu faptul că le scrii și ei nu îți deschid mesajele...
De ce ești convins că nu au făcut asta? De foarte mult timp, Facebook-ul folosește un supliment/ o aplicație numită "FB Unseen" folosită tocmai pentru a-ți citi mesajele în secret, fără a lăsa impresia că le-ai deschis vreodată. Să știi că foarte mulți utilizatori o folosesc. Odată instalată, butonul "seen" dispare. E foarte probabil ca ei să o dețină, iar tu să crezi că nu ți-au deschis mesajele.
Îmi pare rău, dar ar trebui să îți găsești alți prieteni...

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Ca nu ii pasa, ca nu vrea sa vorbeasca cu tine.
Sau in unele cazuri acele mesaje ajung in "cereri de mesaje" si nu mereu sunt vazute, desi daca nu ma insel de acum cateva update-uri si atunci cand ajung acolo totusi primesti notificare si ai de ales daca vrei sa vorbesti cu persoana aceea sau nu.
Ceea ce inseamna ca cel mai probabil este prima varianta, deci ca fiecare isi vede de treaba lui si nu mai vor sa vorbeasca cu tine.

| Derkes a răspuns:

Pur si simplu nu mai vrea sa vorbeasca cu tine