| alin568429 a întrebat:

Salut as vrea si eu demonstaratia in minim 2 pagini de caiet studentesc ca opera Florin scrie un roman de M.Cartarescu este un roman ca a zis doamna ca ne va da la teza si vreau sa vad cam cum se face

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da stiu EUU! eu am dat teza si ne-a dat, asa ca te pot ajutawinking! este vb despre un haiduc care dupa ce a terminat cu prmejdiile sale s-a oprit la un han si ia povestit ANitei despre tot ce patise el pana atunci! anitza s-a prefacut ca ii tine parte si i-a dat sa bea dintr-o cofa cu vin unde a pus si somnoroasa, la dus la drumetii din han sa vb si sa se imprieteneasca cu ei dar acestia il priveau cu dusmanie.Anitza a urcat intr-o odaie iar acolo era un om cu o rana de la gura pana la obraz! era Gealatu' dusmanul haiducului! a coborat jos si sa indreptat spre haiduc ca sal omoare! in han cand gealatu' era gta sal omoare pe haiduc a intrat BAlanul armasarul haiducului care ii era alaturi in toate primejdiile! Acesta la omorat pe gealat si pe drumeti si a dat foc hanului lasando pe anitza sa jeleasca langa hanul inflacarat! Fara sa banuiasca ca nu era un personaj real ci doar niste foi scrise cu pixul si patate de margarina si dulceata Florin mandru de romanul sau a vrut sa iasa afara cu rolele! Pe langa el a trecut inganfata de ana impreuna cu elena si florina, iar baiatul a incercat sa faca scheme pe role dar ana nu la bagat in seama! Parca nici nu mai erau prieteni de cand ia ''suflat-o calaul dintr-a opta''>Fara sa banuiasca ca la randul lui nu era nici el adevarat era doar un prsonaj imaginar al lui Florescu, iar de aici el putea sa-l faca sa faca ce vroia! Asa ca a hotarat sa mearga la editura sa editeze aceasta povestire la noi in manual si cu cat o vei citi mai mult cu atat va fi mai adevarata!:-P