| Себастиан a întrebat:

Salut/Buna tuturor. Am ajuns intr-o situatie in care simt ca nu mai pot face fata deloc. Simt ca am ajuns intr-un punct in care nu mai gasesc nici un rost in nimic.Va voi spune de pe acum ca am 18 ani, sunt baiat, ma numesc Sebastian, si am o problema pe care as vrea sa o discut cu voi, dar fara sa ma judecati de parca ati stii totul. Vreau doar sincere opinii.

Problema sta asa: Am 18 ani, si stiu ca este varsta la care apar tot felul de schimbari, mai ales in plan familial. In fiecare zi trebuie sa duc o lupta cu parintii mei si am ajuns la un punct unde ma simt batut, infrant, fara puteri, epuizat. Niciodata nu le convine nimic. Nu suporta gandul sa am un pantalon NU STRAMT, ci unul normal. Nici nu vreau sa stiu cum ar reactiona daca as veni acasa cum se imbraca 90% din baietii din lumea asta(cu pantaloni extrem de stramti si haine "normale" pentru secolul in care traim). Nu suporta sa am o frizura care mie efectiv imi place foarte mult si o gasesc "potrivita" pentru chipul meu. Dupa dansii ar trebui sa am carare comunista, par lins, etc. De fiecare data daca conduc o fata pana la ea acasa, asta insemnand doua strazi de liceu, ajung sa urle la mine cate doua zile ca sunt un nenorocit, ca de ce nu ma calca masina dracului odata sa mor sa scape..etc. Daca ii rog sa ies cu fetele in oras(eu nu ies cu baieti, eu ies cu fete ca asa am crescut, cu fete) imi spun ca sunt un boschetar, ca ma duc sa beau, sa fumez, sa ma droghez("sa-mi iau doza") si ca sunt un nimic si ca ii mint. Daca le dau telefonul meu fetelor sa-i sune sa le confirme, tot ei sunt cei suparati ca le-am dovedit in fata colegilor ca nu mint. Niciodata nu ies afara seara, niciodata nu am mers intr-un club, niciodata nu am fumat, niciodata nu m-am imbatat, doar am baut 2 beri, si m-a luat ameteala si m-am simtit genial. Intr-o zi i-am zis: "Mama, am baut si eu o bere cu un tovaras"..si mi-a spus: "Sa nu te mai prind in viata ta ca pui gura pe bere pana la 30 ani! NU AI VOIE! Te iert de data asta ca nu ai stiut!" De atunci, nici ca am mai baut, de frica. Am note bune, am 9 la tezele cu subiect de bac, am bun simt(PREA MULT, uneori), sunt foarte, foarte timid, ma emotionez numai daca imi spui ca imi sta parul bine. Sunt atat de iubitor si imi place sa rad, sa stau cu fetele si sa facem crize de ras, si sa ne plimbam in parc. Asa mult mi-as dori sa ies mai mult cu ele, pentru ca timpul este scurt si anii trec, si este o varsta atat de frumoasa si importanta. De ce trebuie sa traiesc in casa ca un incuiat comunist? De ce trebuie sa ma imbrac ca in anii 70 cu haine largi ca sa nu fiu "poponar". De ce cand le arat cum se imbraca toti baietii imi spun : "Aia sunt copii normali, tu nu esti!" De ce? De ce sunt baiat, am 18 ani, si sunt incuiat intr-o cusca. De ce nu pot avea viata de adolescent care o au si alti copii...

8 răspunsuri:
| uNNN1k0lL a răspuns:

Contactează un psiholog!

| Себастиан explică (pentru uNNN1k0lL):

Am fost, credeti-ma, si mi s-a spus sa fac ce vreau, si sa imi vad de viata mea si sa nu mai pun la suflet ce spun ei atata timp cat stiu ca sunt un baiat bun.

| Biancaalone a răspuns:

In pui mei...ai 18 ani. Ce dracu nu te lasa sa faci cea ce faci,ca nu faci ceva indecent. Daca veneai acasa cu fufe sau nu invatai bine,da, aveau motiv, dar asa? Impunete in fata lor, arata-le varsta pe care o ai si explica-le ca nu mereu vei vi langa ei ca sa-ti spuna ei ce sa faci. Esti major de acum, traiesti pe capul tau oarecum. Si cu siguranta iti va fi greu sa te descurci singur din moment ce pana acum te-au acoperit ai tai. Trebuiau pe masura ce cresti sa te lase mai liber, dar nu in voia sorti.

| RuxyzLOL a răspuns:

Of. sad Sa nu faci vreo prostie! Cred ca intelegi la ce ma refer.Stai calm, incearca sa mai discuti cu cineva. Spune-le parintilor tai tot ce ai pe suflet.Inteleg ca iti e greu pentru ca ei sunt singurii la care te astepti sa-ti faca asta.Nu inteleg de ce se poarta asa cu tine..auzi ca n-ai voie sa bei bere pana la 30 de ani..doamne iarta-ma. parintii tai clar nu sunt intregi la minte, au ceva, au ramas in urma pe timpul lui Ceasca. Uite o smecherie: ia-ti niste haine dragute si cand pleci din casa le porti pe alea naspa si cand ajungi la scoala te schimbi. ar trebui sa stea cineva de vorba foarte serios cu parintii tai! sad Imi pare rau pentru tine ca ai o soarta asa de naspa.dar gandeste-te ca undeva in lume sunt altii adolescenti cu parinti mult mai naspa.

| RuxyzLOL a răspuns (pentru RuxyzLOL):

La care te astepti sa nu-ti faca asta*. rudele tale nu stiu situatia asta? sa te ajute cineva sa ai din ce trai, sa-ti gasesti de lucru si sa-ti urmezi facultatea, sa ai un viitor frumos, sa poti pleca de langa ei daca chiar in stadiul asta ai ajuns

| Ilisaysmeow a răspuns:

Uite ce e, parintii tai sunt mai mult decat exagerati... ai 18 ani, e viata ta si mai esti si major, poti oricand sa pleci de acasa. Din cate ai povestit te admir ca reusesti sa induri. Eu pot spune ca cred ca as fi fugit de mult de acasa. Sigurul lucru pe care il poti face e sa faci ce iti place pe ascuns, iar cand esti cu parintii tai sa fi perfect. Eu de exemplu m-am apucat de fumat la 13 ani (nu ma judeca), iar mama nu stie si nici nu va sti. asa ca nu am discutii cu ea si totusi fac ce vreau

| Себастиан explică (pentru Ilisaysmeow):

Multumesc frumos... Apreciez mult. Chiar i-am avertizat o data ca voi pleca de acasa si mi-au spus: "Da pleaca dracului, cine te tine? Pleaca duce-te-ai dracului de scarba!"... Mnoh.

| Себастиан explică:

Si, nu sunt singur la parinti, am un frate de 30 ani. Am incercat sa discut cu ei, dar chiar nu se poate. De 2 ani tot incerc, dar fara succes. Am fost si la psiholog, si am fost sfatuit sa ii ignor.