| liza_9449 a întrebat:

Care ar fi avantajele/ dezavantajele intrarii in Uniunea Europeana a unei tari? fundita

Răspuns Câştigător
| stresu a răspuns:

Avantaje:
beneficiezi de bani pentru diverse proiecte, iar daca aceste sunt eligibile tu ca stat sau individ mai pui doar 10 % sau oricum putin
uniunea vamala permite libera circulatie a marfurilor, oamenilor, serviciilor si capitalului.
se impune un ritm mai alert de dezvolatare(dar asta e discutabil). Exemplu bun e Spania.
tarile intrate in zona euro, daca respecta standardele impuse, ar trebui sa aiba parte de tranzactii mai usoare si de mai multa stabilitate.
programe de educatie ca Socrates si Erasmus prin care studentii si elevii pot calatori si studia in altre tari.
Dezavantaje:
platesti la uniune chiar daca banii pe care ii primesti nu sunt cheltuiti, deci poti iesi pe minus.
standardele impuse uneori sunt stupide (sa cosesti cu coasa cu sonerie sa fuga animalele)
centralizarea puterii, impunearea unei constitutii taie din suveranitatea unui stat si din puterea de a avea prpriile decizii.
institutiile UE colaboreaza inca destul de prost.
produsele locale sunt inlocuite de altele mai ieftine, care respecta standardele dar sunt mai proaste.
Daca un stat decade, pica si restul sau sunt afectate.

Daca mai vrei zi pe privat.

1 răspuns:
| liza_9449 explică:

Multumesc mult pentru raspuns!