| Rares20funde a întrebat:

Ce boala e aia,, varsat de vant" si de la ce se manifesta? de la vant confused?

Răspuns Câştigător
| TeManancCuNutella a răspuns:

Salut.
Varsatul de vant este ca varicela, iti apar bube pe tot corpus, trebuie sa stai in casa, nu pot isa iesi afara, si nu poti sa te scarpini acolo unde ai bubele pentru ca raman semne happy.
Nu se manifesta de la vant laughing. Dar chair nu stiu de la ce se manifesta whistling
Sper ca te.am ajutat
BYe kiss

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Varicela este o boala foarte contagioasa, ce se manifesta prin eruptia unor pete pruriginoase (provoaca mancarime), care se transforma in vezicule pline cu lichid.

Varicela sau varsatul de vant este cea mai raspandita boala a copilariei, aparand la majoritatea copiilor nevaccinati.

Cum recunoastem varicela. Simptomele varicelei inaintea eruptiei

Daca in anturajul vostru exista un singur caz de varicela declarat, copilul are toate sansele sa fie contaminat. Nu intrati in panica, dar fiti vigilenta!

Nu putem spune ca manifestarile varicelei de dinaintea eruptiei ar fi unele specifice.

Febra usor ridicata precede in general primele semne vizibile.

Scurgerea nazala si o oboseala persistenta constitue de asemenea semne prevestitoare. Dar nu e prima data cand copilului vostru ii curge nasul, fiind racit.

Si de aceea este greu de distins intre o raceala obisnuita sau alte infectii si indicatorii varicelei.

Dureri de cap si/sau dureri in gat, dureri articulare si musculare si pierderea apetitului insotesc uneori, aceste manifestari.

Chiar daca este prea mic si nu va poate spune cum se simte, puteti observa la copil aceste indispozitii care-l fac mai nervos, mai marait.

Insa niciunul din aceste simptome nu il fac suspect de varicela, inaintea eruptiei cutanate.

Simptomele varicelei asociate eruptiei

Simptomele clare de varicela apar la 2-3 saptamani (15-20 de zile) dupa contaminare, manifestandu-se printr-o eruptie insotita de mancarime.

In zilele 1-4 apar grupuri de pete mici, rozalii, de 2-3 mm, foarte pruriginoase, care se transforma rapid in basicute cu centrul plin de un lichid transparent, uneori inconjurate de un vag cerc rosu. Acestea se mai numesc si vezicule.

Initial apar in numar restrans, pe pieptul copilului, pe abdomen si pe spate, apoi se intind pe toata suprafata corpului, regasindu-se chiar si la radacina parului si in numar mai mic pe fata.

Exceptie fac doar palmele si talpile.

Lichidul din interiorul veziculelor devine alb, apoi tulbure.

De obicei, in primele doua zile acestor simptome le este asociata si febra.

In zilele 5-9 urmeaza ca veziculele sa se sparga, formand in centru mici cratere.

Acestea se usuca in 48 de ore, transformandu-se in cruste, care cad in cateva zile.

Locul este luat de o mica cicatrice rosie, care devine alba si care se atenueaza incetul cu incetul, disparand complet dupa 14 zile.

In masura in care eruptia evolueaza in pusee, vor exista vezicule deja uscate, in timp ce altele inca apar.

In ziua a 10-a copilul revine la normal.

In ziua a 11-a sau a 12-a, copilul nu mai este contagios.

Cum se poate trata varicela

Pentru varicela nu exista un tratament propriu-zis, ci mai degraba o serie de ingirjiri speciale, avand in vedere mancarimea asociata.

Copilul s-ar putea sa nu se simta rau, dar daca are multe pete va avea mancarime pe tot corpul. Incercati totusi sa-l faceti sa se odihneasca suficient, grabind astfel recuperarea.

De asemenea trebuie sa-l impiedicati sa se scarpine pentru a evita infectarea veziculelor care ulterior lasa cicatrice, dupa ce se vindeca.

Pentru aceasta, taiati scurt unghiile copilului si tineti-le curate. Astfel scade riscul infectiei.

Puteti sa-i puneti eventual manusi de bumbac cu un singur deget, mai ales pe timpul noptii, reducand in felul acesta leziunile provocate de scarpinatul in somn.

Incercati sa diminuati mancarimea tamponand delicat petele cu vata inmuiata in solutie de calamina.

Puteti aplica lotiunea cu calamina sau un gel de aloe vera, care calmeaza mancarimea.

Mancarimea poate fi redusa si de dusuri cu apa ceva mai rece sau de baile calde in care dizolvati o mana de bicarbonat de sodiu.

Pentru alinarea unei eruptii de varicela, adaugati cate o picatura de ulei de menta si de romanita la 1 litru de apa calduta.

Umeziti apoi cu grija veziculele cu un prosop moale si curat, muiat in aceasta solutie.

In aceasta perioada sunt recomandate pentru mai mult confort hainele largi din bumbac.

Luati-i copilului frecvent temperatura si dati-i doza recomandata de paracetamol sub forma de sirop, daca vedeti ca nu-i scade altfel.

De asemenea, in caz de febra, trebuie sa bea multe lichide pentru a evita deshidratarea. O combinatie buna este sucul de portocale cu putina lamaie si sucul de morcovi sau sfecla cu putin suc de creson.

Sucurile de fructe si legume asigura atat lichidele cat si nutrientii necesari pentru combaterea infectiei

Administrati-i doza zilnica recomandata de vitamina C si flavonoide pentru combaterea infectiei si vindecarea leziunilor cutanate. Poate fi utila si aplicarea locala de vitamina E.

Cand chemati medicul

Consultati medicul imediat ce e posibil, dupa ce ati constatat ca micutul are varicela. Doctorul va confirma diagnosticul si eventual va prescrie un medicament sau un unguent antihistaminic.

Daca vreuna dintre pete se infecteaza, atunci medicul poate prescrie chiar o crema cu antibiotic.

Medicul trebuie chemat de asemenea daca:

- veziculele de varicela sunt foarte umflate

- copilul are febra foarte mare si dureri de cap accentuate

- are mancarimi foarte intense

- are roseata sau edem in jurul unei vezicule sau puroi care se scurge din vezicule, aceasta insemnand ca sunt infectate

De retinut

Pe parcursul vietii, virusul varicelei se poate reactiva, generand zona zoster. De asemenea, un copil care intra in contact cu un adult care are zona zoster, poate face varicela.

| blueangel99 a răspuns:

Uite aici tot ce vrei să ştii despre această boală:
http://www.sfatulmedicului.ro/......gioasa_649
Pa,pa!

| adinaciosescu a răspuns:

Varsat de vant este varicela.E o boala care se manifesta in speta la copii, este contagioasa si necesita izolare.