| davidionut8 a întrebat:

Ce grad de rudenie este între mine si fiica verisoarei de gradul 1, a mamei mele?

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Sunteți verișori de gradul 2.

| AlexValentinn a răspuns:

Iti este nepoata. Tu esti unchi de gradul 2 pentru ea, pentru ca esti unchi din verisori, nu din frati.

| davidionut8 explică (pentru AlexValentinn):

Fiica verisoarei mamei mele are 32 ani iar eu 18 ani. Îi sunt unchi, având în vedere diferența de vârstă dintre mine si ea?

| AlexValentinn a răspuns (pentru davidionut8):

A, scuze, nu am citit bine intrebarea. Sunteti verisori de gradul 2. Dar ca sa stii, cand e vorba de grade de rudenie, nu conteaza varsta, tu poti sa fi unchi unei persoane si cu 20 de ani mai mare ca tine, nu are importanta varsta.

| davidionut8 explică (pentru davidionut8):

Aa! De fapt, știam că vârsta nu contează în stabilirea gradelor de rudenie. M-a luat gura pe dinainte, să zic asa. happy Mersi de răspuns!