| Henry34 a întrebat:

Ce inseamna exact cuvantul "crush" (folosit in relatii). Nu cu sensul de accident. Funda! E urgent

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

E un cuvant neotampit, folosit de copii pentru a spune ca le place de cineva, cu sensul ca ar fi indragostiti, cica.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Persoana pe care, cum spunem noi in romana "o placi" in sensul ala de a vrea o relatie cu el/ea

| Bondarel99 a răspuns:

Crush e persoana de care iti place/esti indragostit.
Eu nu stiu cum a ajuns cuvantul asta in limba romana, nu se potriveste deloc si suna ciudat.

| Raven a răspuns:

E echivalentul lui "mi s-a pus pata pe tine" laughing
Generațiile mai vechi spuneau "X e feblețea mea"
Cineva de care îți place și-ți bântuie gândurile și-alături de care te visezi dar care încă n-are habar de existența ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E ca - te plac- în loc de - îmi place de tine.
Te plac sună ca naiba la fel și crush.

| cuteee49 a răspuns:

Cuvantul "crush" este un cuvant imprumutat din engleza si i seamna pe scurt, o persoana de care tie iti place.