| nimenialtul a întrebat:

Ce părere aveţi de un adolescent în vârstă de 16 ani, ce nu a avut încă nici o prietena, relaţie sexuala până în momentul de faţă, şi asta datorită faptului că nu a întalnit persoana potrivită?( toate fetele pentru care el a simţit ceva s-au dovedit a fi genul ăla carora "le place viata", plus: în gimnaziu a iuuubit foarte mult o fata, i-a împartasit sentimentele, 'a reusit' cateva săruturi, dar într-un final neasteptat, asta a rămas cu vărul acestui baiat, si de atunci...).

Baiatu' asta e considerat "tocilar","fatalau", a obtinut rezultate bune la olimpiade naţionale, concursuri interjudeţene, frumusel e ( blond, ochii verzi ), vesel, comunicativ, social, poate puţin timid... Voi ce credeti... sa mai astepte acea "persoana potrivită' cât de cât asemenea caracterului său sau sa "si-o puna" cu o fata "usoara" ( multe i-au cerut acest lucru direct/indirect) si astfel sa scape de orice inhibiţie si să se considere un adolescent normal?

17 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Ar trebui sa faca ce simte. Daca nu se simte ok singur, sa-si caute o fata. Daca vrea ceva serios, in niciun caz sa nu isi gaseasca o fata "pitzipoanca". Daca nu vrea, lasa ca mai e timp destul, viata e destul de lungahee hee

| anka a răspuns:

Asteapta persoana potrivita si nu vei regreta. Sa iti incepi viata sexuala cu cel/cea pentru care simti ceva e foarte frumos si iti va ramane toata viata. Lasa-i pe ignorantii care te fac in toate felurile sa vorbeasca singuri. Esti un baiat destept care isi vede de scoala si asteapta fata potrivita. Mult succes!

Elianna
| Elianna a răspuns:

Poate sa faca ambele variante! Poate ca ideea cu fata usoara nu este chiar asa de rea tinand seama de initierea de care ai nevoie in primele relatii sexuale! Grija mare la protectie! In legatura cu tocilarul, chiar azi a fost postata o intrebare a unui utilizator cu sfaturi ale lui Bill Gates! Unul dintre sfaturi era:Regula nr. 11:"Fiţi amabili cu tocilarii. Există şansa ca in viitor să lucraţi pentru vreunul dintre ei."

| laradio a răspuns:

Oh, tu esti acel baiat, ah?happy
Uite, daca te consoleaza cu ceva si eu sufar dupa un tip.Am aproape 17 ani si am hotarat sa nu fiu cu nimeni pana nu trec peste asta.Nu am fost cu el dar mi-am facut o groaza de vise, pana le-a calcat el in picioare. Vorbesc cam filosofic dupa cum vezi.Nu mi se pare nimic rau in a avea pe cineva inteligent langa mine, din contra.Plus ca de obicei baietii inteligenti spus si glume bune.Nu se sfarseste pamantul maine si n-ai avut tu o relatie sexuala. E timp pentru toate si toate la timpul potrivit.Am un amic care si-a facut prima prietena aproape de 18 ani si nu e urat deloc, e un bun prieten, da sfaturi bune si e si destept.Asa ca nu-i bai, sunt destule fete care vor un tip ca tine dar nu gasesc.As putea doar sa-ti spun sa ai grija cu ce fata te incurci pentru ca s-ar putea sa incepi sa ai sentimente puternice pentru ea.Si n-ar fi prea dragut sa iti dea papucii cand tii cel mai mult la ea.
Ai grija de tine!>big grin

| Hmmmm a răspuns:

Nu trebuie sa faci sex niciodata pentru ca asa fac toti.asta nu e o moda.asta trebuie sa vina de la sine cand simti ca ai gasit persona potrivita cu care sa merite sa faci acest pas, cand te simti tu pregatit atat fizic cat si psihic. daca o vei face pentru ca asa fac toti o sa iti para rau mai tarziu.
nu e nici un fel de problema faptul ca nu ai avut nici o relatie pana acum. pur si simplu nu esti genul de persoana care sa caute relatii superficiale si pana acum nu ai intalnit persoana cu care sa poti avea o relatie profunda bazata pe incredere si respect.
stai linistit si nu te mai ingrijora atat. o sa vina si asta la un moment dat de la sine, fara ca tu sa faci nu stiu ce eforturi sa o intalnesti pe EA.

| Lora a răspuns:

Mmmm foarte bine ca se tine de scoala, sa-si faca un viitor usor, ceea ce invata el acum e viitorul lui, poate sa ajunga si student virgin, care e problema? Nu conteaza asta si la urma urmei daca are chef de treburi de-astea e barbat o scutura si merge mai departe atata timp cat e atent la protectie.Scoala conteaza chiar daca tineretul crede ca nu mai conteaza, eu iti spun ca conteaza foarte mult, pentru ca poate ajune un dezvirginat care lucreaza la munca de jos daca nu se tine de scoala ori poate ajunge sa lucreze la un aeroport sau cine stie pe la ce banca, daca nu lasa scoala si se apuca de fetitze.Deci alegerea ii apartine! O zi buna!

| Andandut a răspuns:

In primul rand, daca acel adolescent nu a avut pana acum nici o prietena sau nici o relatie sexuala, asta nu inseamna ca nu e un adolescent normal.
In al doilea rand, cred ca nu ar trebui sa se arunce la prima venita si ar trebui sa astepte sa-si gaseasca o fata cu care sa se potriveasca.
In al treilea rand, chiar daca baiatul este considerat "tocilar", el nu trebuie sa se ghideze dupa parerile celor din jur.
Daca a obtinut rezultate bune la olimpiade, concursuri etc, inseamna ca are si dansul anumite principii si pretentii si nu ar trebui sa mai asculte vorbele altora.
Acest baiat (adica TU) deoarece banuiesc ca e vorba de tine dar ti-a fost rusine sa zici, ar trebui sa iasa mai mult in lume sa-si faca cat mai multi prieteni si ar mai trebui sa lase timiditatea deoparte.
Si in final vreau sa te rog chiar sa nu-ti fie rusine pentru ceea ce esti TU pentru ca nu ai de ce.Nu te mai subaprecia atat pentru ca nu ai de ce. ESTI OK!
Mult curaj si incredere in tine iti doresc!
Bafta! :* :*

| kiwii a răspuns:

Sa se considere un adolescent normal? Dar chiar e un adolescent normal.Si probabil... o sa isi gaseasca pana la urma o fata la fel de minunata care va aprecia comportamentul lui si faptul ca nu se arunca pe orice parasuta.Persoana de langa EL se va simti probabil specialabig grin.
Eu sunt fata.si tot genu' care nu si'ar pierde timpu' cu orice fraier.De fapt poate chiar prea pretentioasa si nu prea comunicativa. Dar as aprecia o persoana asemenea "baiatului asta".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu stiu ce sa zic, nu am o parere proasta despre el ba chiar una buna.
Pai si ce daca nu a avut prietena sau reletie sexuala? asa a fost sa fie! Eu spun ca ar trebui sa mai astepte persoana potrivita.Cu siguranta exista acolo undeva, si pana la urma are 16 ani nu 40 sa zica ca nu a intalnit pers potrivita.
Referitor la ultima fraza, el este un adolescent normal, de ce se consedera anormal!? De inhibitii ar trebui sa se straduiasca sa scape.
Eu sincer admir un baiat care invata bine, e cu picioarele pe pamant si nu umbla cu una cu alta sau dupa una dupa alta... Un baiat ca acesta e privit cu alti ochii, ma refer la profesori ca astia micii isi bat joc si ii spun tocilar.
Mult succes!
Bye!

| 202 a răspuns:

Ca inca mai are timp

:X

| andrei a răspuns:

Hooo fratelaughing in ziua de azi trebuie sa eu tragi cuiva ca sa fi considerat normallaughingrolling on the floor) bine esti anormal ca mine

daca esti asa de frumusel vesel comunicativ de ce nu trag fetele la tine? si largesteti orizontulwinking

happy

| lowfive a răspuns:

"Normal" e un termen relativ. Eu zic ca mai ai timp, nu pierzi nici un tren si mai bine ai rabdare pana apare persoana potrivita decat sa faci chestii pe care le-ai putea regreta mai tarziu.(cum ar fi sa te culci o tipa pe care nu o iubesti doar ca sa fii considerat "normal")

| αℓγήα ツ a răspuns:

Decithinking
am inteles, iubea mult tipa aceea.mai mult a fost o prieteniethinking daca fata a ramas cu varu` inseamna ca pe el il iubea.cum ar fi fost ca el sa iuubeasca si sa un primeasca inapoi sentimentele daruite?straight face. parerea mea e ca n-ar trebui sa usfere atat de mult pentru ea, nu-l meritahappy
asa.mda.daca ai note bune, rezultate extrascolare bune[la materii la care trebuie sa inveti nu sport sau.nu ca alea n-ar fi bune dar ma refer ce implica gandireaon the phone.
mereu s-a bagat faaza ca "tocilar","fatalau". cand esti mai destept. e o forma p care o dau toti cretinii unora care au o inteligenta mai mare ca eioh go on.aspectulthinking depinde de fata pe care o intalneste.intro relatie in care daruiesti sh primesti iubire adevarata n-ar trebui sa conteze. e mai mult un moft fetele vor un "macio" ca baani sh baietii tipe ca forme, chipu jntu km, o anumita greutate. ce mai 90-60-90[reviste frateelaughing], vesel umoru e imp.eu daca nu rad ma intreaba lumea "tie rau?"laughing. nu conteaza ce cred altii.sasi caute un anturaj potrivit caracterului, inteligentei lui.ca timiditatea.eh toti suntem la un moment dat mai mult sau mai putinhappy[nu-i un defect, uneori e considerat fiind o calitatebatting eyelashes]
sa astepte in cont pers potrivita, decat s inceapa ca`o pitipoanca de aia ieftina care e proasta d bubuie sh nare altceva in cap decat sexoh go on
parerea mea e ca ar trebui sa astepte. ce rost are sa tio tragi ca una sau chestii d genu` cand ea e o curva:".[scuzati]
mrg hai ca am inceput sa scriu km mult sh poate te plictisescblushing
vb mult[ktodata aberezblushing]
mrg
good luuck:*
[dk mai vrei sa aberez sau chestii. da un msj privat]blushing
pa:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok.Deci mie mii se pare foarte tare ca te pastrezi pentru "Aceea", si te felicit pentru asta pentru ca multi baieti si-au facut "iubite" si s-au culcat cu ele numai pentru ca prieteni lor le spuneau ca daca nu fac asta sunt ratati.straight face Mii se pare o prostie si nu as sta cu un baiat care face ceva doar din cauza ca se teme sa nu mai fie "cool". Din partea mea esti un adolescent normal.happy
Bafta si in continuare.

| aisha01eu a răspuns:

Pai eu mai stiu un caz asemanator. Sa ma astepte ca fata va veni happy. Este un adolescent normal, desi traim intr-o socientate in care daca la 16 ani nu ai pe nimeni esti prost, tocilar s. a. m. d.

| PaunF a răspuns:

In primul rand ai putea sa studiezi singur mai indeaproape psiholgia umana, sau sa te duci la facultate, decat sa ne intrebi pe noi de ce face nu stiu cine nu stiu ce.
Si in baiatul ala te vad pe tine, la modul cum povestesti. Mai bine vezi viata mai normal, fara sa mananci **** de altii.(de la altii)

| PaunF a răspuns:

Poti sa lasi un id sa fie discutata problema in sine