| atflorin a întrebat:

Ce se întâmplă dacă rămân la 3 materii la liceu, clasa a9a (mate, chimie, fizica) cele mai grele. am auzit ca în toamna trebuie sa fac din nou fisa de înscriere. Un sfat ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ramai corigent la 3 materii atunci ramai repetent si va trebui sa te reinscrii la liceu.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 131.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
a)elevii care au obţinut calificativul "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar. Prevederile se aplică şi elevilor care nu au promovat, la mai mult de două module, la examenele de corigenţă în sesiunea specială, organizată în conformitate cu art. 130 alin. (4);
ART. 132
(1)Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ."

| atflorin explică (pentru Ioandelasal):

Eu am înțeles de la doamna diriginta ca dacă ramanem la 3, rămânem repetenți și în toamna facem din nou fisa de înscriere cu aceeasi medie din examen

| Ioandelasal a răspuns (pentru atflorin):

Si eu ce-am spus si ti-am citat?
Sigur ca, pentru a te inscrie, vei face o fisa de inscriere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca daca rămâi corigent la trei materii...ramai repetent

| dabanu2 a răspuns:

Da, daca ramai corigent la 3 materii, esti repetent. Incearca sa scoti macar 1 si celelalte 2 la toamna.