| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, cei de la Facebook îi închid conturile prietenei mele de Facebook fără ca ea să facă nimic. Postează doar poze cu ea, nimic indecent și e al 3-lea cont pe care il închide. Știți ce poate face?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca fata are sub 14 ani, este ilegal sa detina cont pe FB, iar FBul inchide conturile acestor copilasi automat.
Mai sunt si alte posibile cauze, mentionate de altii mai sus.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cineva, din cercul vostru de prieteni, îi raportează contul, în mod constant. Poate fi oricine (un fost iubit, o prietenă geloasă, un băiat căruia nu i-a făcut pe plac etc), deci e cineva care-i urmărește apariția și îi raportează contul, pentru declararea unui nume fals...
Să aibă grijă ce prieteni își alege în listă, ori pe cine informează cu deschiderea unui cont nou. Și, de ce nu, ar fi bine să-ți modifici și tu, setările, încât să nu îți vadă nimeni lista de prieteni.
Regulamentul celor de la Facebook are anumite restricții, nu interzice doar postarea imaginilor cu caracter nud. Ci și conturile fake. Pt. activarea contului, ar putea trimite echipei FB. tot ce i se cere (acte doveditoare) și atunci, orice raport, împotriva ei, se va lovi de un zid indestructibil.
Dacă nu vrea să trimită copie după acte, atunci să își facă un cont fake, încât nimeni să nu știe că e ea. Doar tu.

| asdfq a răspuns:

Să nu mai pună poze pe contul următor

| mberleal354 a răspuns:

Eu cred ca cineva îi raportează contul, asa a pățit si prietena mea.
O seara plăcută :*