| Eusunt132 a întrebat:

Salut. Cred ca cu toti am vazut macar o data pe cine pe tiktok/insta pe cineva care vindea metode de facut bani sau carduri cu bani pe el. Intrebarea mea este cum de nu sunt prinsi ei? Si spre ex cardurile acelea albe nu sunt detectate sau ce? Spre ex un card e 50 de euro si pe el sunt vreo 100-300 euro. Care e treaba, de ce le vinde la altii si nu il pastreaza el?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta crezi tu că sunt 100-300euro, de fapt probabil îți vinde un plastic

| DaniTIRB a răspuns:

Metodele acestea de facut bani sau carduri cu bani pe el sunt fraude. Oameni care predau metode de facut bani exista, dar nu pe tiktok, ei rar vand cursuri in care predau, ei aduna o echipa pe care ii invata punand in practica o afacere. Si chiar asa, nu te astepta sa dai de cineva care sa predea metode de facut bani PE TIKTOK SAU PE INSTAGRAM.
Partea aceasta cu carduri furate cu bani pe ei exista, o intalnesti des pe black market (cel putin asa am auzit, la ce "chestii" mai sunt pe acolo nici nu vreau sa aflu). Dar, in mare parte, toata lumea stie ca daca cineva iti vinde un card furat se pot intampla 3 lucruri:
1. Fuge cu banii tai si nu iti da nimic (Cel mai des)
2. Iti da un card inexistent
3. Chiar iti da un card dar care este blocat.
Foarte rar dai de asemenea oameni care sa iti dea un card furat cu bani pe el, majoritatea pastreaza banii doar pentru ei.