| GeorgePlatona a întrebat:

Salut..cred ca sufar de gigantism..sunt foarte speriat. Am 16 ani si 1.87 71kg. la 18 ani voi avea 1.90? 25ani 2 metri? Ma cam sperie viitorul inaltimii mele.Nu fac nici baschet, ba din potriva sunt ultimu lenes. Eu mereu in orice clasa am fost mai mare decat colegii mei cu 2 capuri. Daca o sa am 1.90+ la 18 ani ma reprofilez ca stâlp cu autorizație.
Acum serios se poate intampla ceva urat ceva complicatie sa sar brusc in inaltime cu gigantismul asta? Nici nu prea stiu multe despre asta decat ca te faci ditamai stâlpul. Mereu cand imi vine sa ma intind ma panichez si ma arunc in pat ca eu cred ca daca ma intind pe un scaun numai cu un picior numai ala creste dupa se intampla altceva. Scuzati-mă sunt foarte prost in general. Intrebarea este: duce gigantismul la ceva complicatie sau decat cresc in inaltime?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de ritmul tau de crestere....desii ai toate sansele sa incetineasca brusc dupa perioada asta, ramanand la 1.87 sau sub 1.90m.
Daca sufereai de gigantism, aveai inaltimea asta la varsta mult mai mica.
Daca o sa ai 1.90 o sa fii foarte invidiat de baietii, pentru ca sunteti putini atat de inalti si toti ochii se indreapta spre voi, mai ales ale fetelor, la care esti cel mai norocos, ca poti avea orice fata doresti, de orice inaltime.
Vorbesc in cunostinta de cauza, sotul are 1.95m

| Donsavas a răspuns:

Poți consulta un endocrinolog

| alina2k18 a răspuns:

Daca sufereai de gigantism aveai 1.90m la 12-13 ani.
Esti pur si simplu inalt, cel mai probabil vei ajunge la 1.95 asa.
Baietii inalti sunt f misto, daca faci si un sport o sa arati beleawinking

| Anonima163333 a răspuns:

Hei! Gigantismul e o boala si exact cum a zis Alina2k18,aveai 1.90 la 12 ani.
Nu fi speriat.Esti inalt, dar sunt sigura ca arati bine.winking
Apuca-te de sport, iti va face bine.
Sanatate!

| Felissa13Eden a răspuns:

In general, puiule, baietii care au crescut mult pana la 15-16 ani nu mai cresc dupa.
Asa am fost si eu, ca fata, mereu mai inalta decat toata lumea, pana in clasa a 12-a eram deja de inaltime medie-spre mare.
Eu iti recomand sa nu te strezi, nu o sa cresti exagerat de mult, plus ca barbatii inalti sunt cei mai atragatoriwinking

| alexalx1234 a răspuns (pentru Felissa13Eden):

Atrăgători pe naiba. Am 2 metri înălțime și sunt extrem de urât