| lamasanustefan a întrebat:

Salut!
Credeți că se poate face o carieră din YouTube?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Nu. Youtube a ajuns intr-atat de suprapopulat incat nu mai are rost sa incerci.
Plus ca, daca printr-o "cariara" te referi la vlogging de tipul "plictis-zilnic hai sa ma filmez poate ajung mare si castig bani" este mult peste epuizat. Mai deunazi era altul pe TPU, tot "vlogger" care nu facea altceva decat sa se filmeze in stilul "poate ajung mare" si nici acum n-a ajuns cine stie ce. Mie mi-este clar deja: internetul nu te poate plati si chiar daca ai succes la inceput, tot vei muri, atat canalul tau cat si tu.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa fi celebru altfel nu merge

| zurick a răspuns:

Da, se poate, dar nu e ușor, depinde și de noroc/ context. Poți încerca da nu te aștepta la celebritate peste noapte, posibil niciodată chiar, dar sunt oamenii care au ajuns la nivelul ăla.

| Nirvanaaa a răspuns:

Cariera clar nu, poate doar asa ca hobby cand prinzi ceva timp liber.

| suntserios a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Si atuncii mii de youtuberi care fac averi cum de au reusit?

| Nirvanaaa a răspuns (pentru suntserios):

Salut! Cred ca depinde si de noroc, dar nu cred ca averea lor se bazeaza suta la suta din asta. Probabil au mai investit si in altceva intre timp. Dar nu poti spune ca toti care incearca Youtube au si reusit sa ajunga la asa performanta. Plus ca nu va tine o infinitate, poate oamenii se vor plictisi de content. Trendul pe Youtube nu e niciodata sigur.

| suntserios a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Sunt o groaza de yotuberi care fac bani exclusiv din asta. Mii, zeci de mii unii si sute de mii de dolari pe saptama. Clar nu reusesc toti sa ajunga la sume din astea. Unii castiga mai puțin, altii si mai puțin, altii nu reusesc deloc. Ca in orice afacere.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Depinde de ce fel de YouTuber vorbim. De proasta care vinde sex? De cocalarul cu replici precum "Hatz"? Sau de tipul care ne arata tehnologii primitive? Care crezi ca va putea spune ca va face o cariera din YouTube. Exista multi oameni care au scris carti, dar cati au ajuns sa spuna ca sunt de meserie scriitori?

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Cocalar ul cu Hatz a facut mare cariera si multi mulți bani cu Youtube. Daca nu e pe gustul tau nu inseamna ca nu a facut.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Oricare, nu doar ala. Dar nu inseamna ca o sa si reziste.winking Asta-i lumea divertismentului, il ai sau nu. Iar multi nu-l au, sunt trecatori pe YouTube.

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Ohoho si cat o sa reziste. Si el si selly. Deja au ani buni de Youtube si i-a propulsat bine de tot in tot ce inseamna cariera lor. Dar da, ca in orice afacere. Stii ce faci si esti bun reusesti. Daca nu, nu.

| Apokales a răspuns (pentru suntserios):

Nu ii plac pe astia, nu stiu de ce, dar ai dreptate. Mai era si ala Colo care a comis-o acum ceva timp. Ala ce mai e de el? Este terminat, nu?

| suntserios a răspuns (pentru Apokales):

Pe colo nu l a dus capul si a vorbit prostii si si a terminat cariera. Habar nu am ce e cu el, nici nu stiam cine e pana la scandal.

| lamasanustefan explică (pentru Apokales):

Nu. A fost în control judiciar 2 luni, timp în care nu a avut voie să posteze pe internet, NIMIC!
Acum postează în fiecare zi, din August încoace!
Face și liveuri pe YouTube!
Are un dosar penal de instigare publică care e valabil 3 ani, din câte am înțeles!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ceea ce știi să faci. Unii au avut succes, mai ales în Statele Unite. Unii vlogeri se plimba cu Porsche sau Ferrari. Am văzut și eu tot pe YouTube.
Cauta pe YouTube "what do you do for a living". Este un creator de conținut pe tiktok care atunci când vede mașini luxoase sau case luxoase, merge la proprietari și întreabă din ce trăiesc ei. Unii au recunoscut că din YouTube. Însă numai unii au succes. Ai nevoie și de multă promovare, creativitate și nu este chiar asa easy sa ajungi cunoscut.

| AndrElle a răspuns:

Muzicienii, țin tonuri, bloguri. Mulți au, de acord.