| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, cum as putea sa inteleg o lectie predata (sau sa retin ce spune cineva la radio, la tv etc) de cineva la scoala, la meditatii, etc; mai ales ca in mare parte (sau chiar deloc)nu retin ce zice cineva acolo, cum as putea sa fiu atent si cum as putea sa nu ma gandesc in alta parte in timp ce preda cineva lectia sau sa invat cu cineva langa mine mai ales la romana(acolo e cel mai greu de inteles ca pe mine ma da jos romana mai ales literatura, pacat ca nu pot scapa de ea)?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută interesul tău legat de ceea ce se întâmplă la lecție. Caută la bibbliotecă o carte care să te intereseze, aventuri, umoristică, cere-i la bibliotecară, ceva care să îți deschidă gustul pentru literatură.