| XyloZdrack a întrebat:

Salut. Cum credeți că este mai bine să fie un om? Să fie retras, cu prieteni puțini și fără gagică sau să fie extrovertit, cu prieteni mulți, iubită, etc?

11 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu e greșit niciun fel de a fi.
Fiecare are avantajele și dezavantajele lui.
Nu poți nega avantajele unui extrovertit și dezavantajele unui introvertit ( și invers )
Aici, persoană introvertită, apropo.
Important e să accepți felul tău de a fi. Nu spun să nu ieși din zona de confort, ci doar că dacă simți că vrei să te retragi, fă-o.
Nu știu câți ani ai, liceu presupun? Oricum, nu trebuie să ai iubită dacă nu simți nevoia, nici o tonă de prieteni. Asta nu înseamnă că restul nu pot avea și să fie perfect ok asta.
Fiecare face ce consideră pentru viața lui și ce-l ajută mai mult.
" fătălău " e un cuvânt idiot și oricine îl folosește e, definește perfect termenul de toxic masculinity. Ai tot dreptul să te exprimi emoțional cât vrei tu și asta nu te face să fii într-un mod negativ.
Cât despre problemele de sănătate, pare rău că le ai, dar să știi că trebuie să le înfrunți cumva și să faci tot ce poți din punct de vedere medical.
Nu ești o povară pentru nimeni

| XyloZdrack explică (pentru zurick):

Mulțumesc pentru sfat. Chiar și așa, dacă mor, aia e. Restul ar scăpa de o grijă, îmi place cum ai gândit răspunsul.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pe barbat il strica fetele si prietenii exagerat de multi.

Ideal e sa ai prieteni putini, dar de calitate.

Nu e neaparat mai bine sa fii extrovertit sau retras. Ambele au avantaje si dezavantaje.

| dinaprilie a răspuns:

Salut,
ca si un punct de vedere personal iti pot spune ca: alegerea este o iluzie in marea majoritate a lucrurilor ( cu cat inaintezi in varsta si vei vedea/auzi lucruri ) vei intelege acest lucru. A fi introvert sau extrovert este un set de "reguli" cu care te nasti. Daca vrei sa inclini intr-o anumita parte tine doar de tine sa COMPENSEZI acest lucru. Exemplu: daca tu esti un introvert SI VREI sa fi mai EXTROVERT va trebuii sa depui efort suplimentar ( fata de cineva care este extrovert ) sa inclini balanta in directia aceea si invers din cealalta parte. Totul in lumea asta se face printr-un aport de energie si mai apoi eliberarea acelei energi.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Irelevant sa spun, pentru ca asa te nasti! Dar totusi ca sa raspund, in lumea moderna e mai bine sa fi extrovertit, deoarece lumea e foarte conectata din punct de vedere social, ba chiar poti intra mai usor la job-uri care se desfasoara in companii daca ai abilitati sociale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer prima varianta.

Cand esti extrovertit trebuie sa le faci multora pe plac, trebuie sa ai bani mai multi, sa le cunosti interesele lor, daca iti sunt sau nu prieteni sau daca profita de pe urma ta, anxietate, balamuc etc.
Daca ai 12 prieteni cum a avut Jesus e suficient, iar 2 sa fie la catarama si mai.

De gagici daca ai fațã ai parte, daca nu faci operatii estetice, dar aici e cu noroc sau ghinion.
Eu am fost rãnit in dragoste si am iesit de acolo cu filofobie.
E greu. Nu mai spun de fite, botoase, fund si libidinoase.

| XyloZdrack explică (pentru anonim_4396):

Și colegii mei m-au întrebat de ce sunt retras. Nu le-am oferit prea multe răspunsuri pentru că nu avea rost, ei oricum nu înțelegeau pentru că sunt dificili. Ei zic că e mai bine să-mi fac iubită, bla, bla. Nu simt nevoia asta. Sincer, uneori îmi vine să plec de acasă, cât mai departe de toți, unde să fiu singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru XyloZdrack):

Asa e, mai putin stres, mai putini bani de cheltuiala, mai mult timp pentru mine.

Nu te lua dupa ei pentru ca oricum majoritatea sunt nefericiti si cu ce poseda, asa ca...
Deci ei vor doar sa te vada si pe tine nefericit cu sacii in caruta, atata tot.
Hai sa plecam pe Marte, e mai linistitor acolo: https://youtu.be/sTKioRL1UIs

| Anonima163333 a răspuns:

Depinde de caracter. unii se simt bine cu multi prieteni, iar altii doar cu cativa, cu cei mai apropiati.
nu cred ca e o regula, fiecare e interesant in felul lui;}

| XyloZdrack explică (pentru Anonima163333):

Mda, eu nu sunt interesant, m-am gândit bine și mi-am dat seama că nici rost nu mai am în viața asta. Nici cu sănătatea nu stau grozav, am tensiune ridicată, glicemia nu e bună, mă doare capul, dacă zic că mă doare ceva, am impresia că ceilalți vor zice: că mă plâng degeaba, că sunt fătălău. Decât să fiu o povară pentru ei, mai bine nu aș exista.

| Bluestar15 a răspuns:

Exista desigur si alte variante: introvertit cu prieteni si iubita (doar ca are si un pic de timp pe care il acorda unor activitati petrecute in singuratate, spre exemplu lectura) sau extravertit care e prea agitat si tot asa. Raspuns corect la asta nu exista, pentru doua persoane pot fi doua raspunsuri diferite, important e sa identificam noi ce e mai potrivit pentru noi (sa stam mai mult timp sau mai putin timp in prezenta oamenilor, sa avem o relatie sau sa fim singuri o perioada etc.). Cat despre oamenii din jurul nostru, e bine sa optam pentru calitate (fie ca sunt putini sau multi), dar sa fim atenti sa si oferim celorlalti cel putin la fel de mult pe cat ne dorim sa primim din partea lor. Toate cele bune! happy