| anonim_4396 a întrebat:

Salut,cum imi conving tatal sa nu fie un zgarcioman? El imi ia un telefon o data la fiecare 2 ani de ziua mea cu foarte multa rugaminte, telefonul trebuie sa fie cat mai ieftin posibil, imi da doar 400 de lei maxim, restul trebuie sa ii pun eu, iar daca costa mai mult de 900 de lei nu ma lasa.
Avem venituri peste medie, mama e asistenta, el profesor (a fost mecanic peste 20 de ani, cred ca de atunci i se trage zgarcenia).
Cand mama mi-a luat o pereche de ghete adidas anul trecut de ziua mea la 300 de lei el a facut scandal si i-a scos ochii 4 luni. Precizez ca e si destul de inchis la minte, e xenofob, daca vede un tigan cu bani zice imediat ca a furat o gramada.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ehe... dar parintii iti cumpara ce vor, este dreptul si "meritul" lor sa faca asta. Inteleg ca vrei altceva, dar... ce poti sa faci? Doar daca vorbesti cu ei si stabilesti sa luati ceva mai bun impreuna.

Imi pare rau daca vezi ceilalti colegi ca au si poate ai vrea si tu asta, chiar imi pare, este o senzatie foarte ciudata. Trecand peste ce au spus ceilalti utilizatori, singura sansa ar fi sa vorbesti cu ei, cu parintii, sa vezi ce ai putea face, sa stranga niste bani pentru tine pentru a putea achizitiona un telefon mai performant. Intreaba-i, vorbeste cu ei, vorbeste serios. Zi-le ce ar trebui sa faci pentru asta.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe mine ma tine 7 ani un telefon, il schimbi cam repede, spune-i ca a facut o greseala enorma sa lase postul de mecanic, macar facea 4000 lei pe luna

| Adry05 a răspuns:

Mda n-ai ce face din păcate decât să muncești tu pentru lucrurile tale

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să te mulțumești cu ce ai, alții nu au același noroc.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Man zi mersi cu ce ai si taci din gura. Sunt alti oameni care nu au nici jumate din ce ai tu si sunt recunoscatori pentru ca ei sunt invatati cu greul. Se vede de la 2 poste (nu una ) ca esti rasfatat si invatat sa ti se faca toate mofturile. Voi puteti sa aveti si salariul presedintelui... nu e neaparata nevoie sa iti cumpere ce vrei tu si scuza-ma cand am vazut ca de ziua ta ai primit papuci de 300 de lei... scuza-ma man da e normal sa faca scandal pentru ca aia is totusi bani si vremurile sunt grele. Si in alta ordine de idei tu nu ai nici un drept sa il judeci pe el ca ti se pare tie ca e zgarcit sau inchis la minte pentru ca el a trait alte vremuri cand era mult mai greu decat acum si unde nu erau de nici unele. Si normal sa zica ce zice despre ciori ca asta e adevarul. Astia nu au habar decat sa fure, sa faca vreo smecherie si sa iasa banu, ca daca ii pui la munca,, au frezoane si toate bolile '' asa ca la capitolu asta cu xenofobia stai jos si taci din gura.

| IonelIonescu a răspuns:

Se vede ca esti un copil rasfatat de mic, la 900 de lei poti lua un telefon foarte bun care sa te ajute, da tie nu iti convine, daca eram tactu si iti vedeam intrebarea iti futeam mare bataie, te tineam mereu in casa fara nicio sursa de comunicare si in fiecare zi bataie cu varga si la invatat, pacat ca nu sunt tactu, pacat.

| Cosmin89321 a răspuns (pentru IonelIonescu):

Ba,esti prost? Eu n-am avut calculator sau consola toata copilaria, am intrat la cel mai bun liceu pe o raza de 40 km cu media 9, 75, stateam in ciuda singur cand prietenii, colegii se jucau gta sau alte jocuri impreuna sau macar pubg mobile.

| IonelIonescu a răspuns (pentru Cosmin89321):

E un copil rasfatat, eu personal nu cer un telefon nou sau super performant, pe mine ma multumeste ca acel tefon sa mearga bine, dar copii astia distrusi sunt prea rasfatati, au trait in bogatie si la fel vor mereu.

| Ganduricolorate a răspuns:

Cred ca in viata ar trebui sa pui pret mai putin pe lucrurile materiale care iti aduc satisfactie doar pe moment. Investeste in tine, iar cu siguranta tatal tau te va "sponzoriza" pentru asta!

| Cosmin89321 a răspuns (pentru Ganduricolorate):

Rahat,imi doram de mult sa invat sa cant la chitara, el mi-a zis : "Nu-ti trebuie tie chitara"