| 12345ok a întrebat:

Salut happy
cum imi dau seama daca am un keylogger in p. c? cu task manager? sau?

2 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Da, de obicei il gasesti in Task Manager, dar mai bine da-i o scanare cu antivirusul pe care il ai, pote o sa-l gaseasca pentru tine.

| bnj a răspuns:

De mentionat ca un keylogger performant este complet nedetectabil, nu are folderul lui, foloseste de fiecare data alta locatie, alte dll-uri, alte denumiri la fiecare incarcare a windowsului, poate sa trimita activitatea pe mail etc. Keyloggerele moderne nu mai apar in task manager si nici nu mai au activitate considerata riscanta de antivirusi ca acestia sa poata reactiona. Cea mai buna metoda de a scapa de un keylogger este formatarea si reinstalarea Windows-ului. Daca doar vrei sa afli daca ai sau nu, cauta un anti-spyware, gen Spyware Doctor. Ei garanteaza detectia unui keylogger, dar personal l-am testat cu doua keyloggere diferite si nu le-a depistat.