| donarcostica a întrebat:

Cum mi-as putea creste incredere in sine? Sa am mai mult curaj, sa nu-mi mai pese asa mult de parerea altora si sa nu mai fiu atat de stresat de orice se intampla in jur. Adica pana si cand stau in autobuz ma simt incordat si parca stau intr-un fel incordat. Ceva sfaturi? Ofer funda. Stima.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Increderea in sine e o abilitate ce poti sa o obtii cunoscandu-te pe tine insuti mai bine,descopera-ti defectele si elimina-le, descopera-ti calitatile si scoate-le la iveala,nu mai zambi oricarui prost ce crezi ca e amabil cu tine, e un fals, nu incerca din prima sa fii tupeist ca vei avea un tupeu prost. Ia-o incet, relaxeaza-te, nu te mai enerva prea des, baga-ti picioarele si fa ceva ce iti place cand te simti nervos, fii mai indiferent, nu ma fi bunul samaritean de fiecare data, intoarce capul si fii tu. Nu te mai inmuia la orice gest si vorba frumoasa si fereste-te de persoanele ce provoaca nervi pentru inceput si vei vedea ca o sa iti pese din ce in ce mai putin, nu are rost sa iti pui singur piedici!

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca la psiholog cateva sedinte, cu psihologul scolii ca e gratis sau citeste carti de psihologie sau dezvoltare personala cum ar fi Inteligenta emotionala, Putere nemarginita sau Trezeste Uriasul din tine.
Succes!

| emy a răspuns:

Buna seara, dragul meu! happy In primul rand, trebuie sa te rogi mult la Dumnezeu si sa apelezi si la un psiholog(nu-ti fie teama, faptul ca mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebun; nebunii nu au ce cauta la psiholog pentru ca nu se poate discuta cu ei). Crede-ma ca ajuta! Si eu am avut aceeasi problema ca si tine si am apelat la ajutorul lui Dumnezeu si al psihologului si m-a ajutat enorm. Iti spun de pe acum ca lupta nu e usoara, dar merita sa faci efortul asta, crede-ma! Iti doresc succes, o seara frumoasa, o noapte linistita si o duminica placuta! Te pup! kissPa, pa!

| AlexDarius3 a răspuns:

Eu cand eram mai slabanog si micut scapasem de frica de smardoii din liceu prin sport si anime-uri cand alergam crestea inima si ambitia in mine si cand il vedeam pe Eren si Mikasa cum omorau titani sau ambitia lui Naruto incepeam sa devin eu smardoi.

| AlexDarius3 a răspuns:

Totusi si manelele cu Dani Mocanu sau filmele cu Yuri Boyka mai ajutau putin.

| seularts a răspuns:

Sa nu te mai identifici cu situatii, persoane sau lucruri care nu sunt TU!

| TheAnonimous3037 a răspuns:

Uita-te la niste seriale de genul Dexter, 13 Reasons Why, sunt foarte psihologice si te ajuta sa intelegi foarte usor lumea.Sau poti lua niste pastile de concentrare sau antidepresive, memoplus de concentrare sau extraveral pentru calmare.

| Razvan1lol a răspuns:

Ai nevoie sa te ajute si cineva apropiat tie, am avut si inca am aceeasi problema, dar am gasit pe cineva care ma ajuta incet incet happy Niciodata nu vei putea trece peste singur din anxietate, depresie si tot felul

| Moron a răspuns:

Iti recomand sa te apuci de sala, una din cele mai bune solutii pentru a creste increderea in propria persoana.
https://www.youtube.com/watch?v=3hgDvo7vOcg

| Roxana666667 a răspuns:

Eu zic asa: in mod sigur traim intr o lume plina de oameni rai.Niciodata,indiferent cat de bun ai fi, nu i vei multumi pe toti.Tu stii in sinea ta cine esti, nu incerca sa demonstrezi altora nimic.Repeta ti mereu in gand ca esti un om ok, nu e nimic in neregula cu tine.Cred ca toti trecem prin asa momente, viata e o lupta.Tu fii tare, da i peste nas, rezista acestor greutati.

| Alex9778 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta de mic, trebuie sa te gandesti ca viata e grea..trebuie sa fi tare daca iti infrunti frica prima oara e mai greu dupa nu o sa mai ai aceasta senzatie, iar ceva ce te poate ajuta cauta pe Youtube clipuri motivationale in romana si alea au un oarecare efect. Iar ca sa fi respectat cu toate ca nu e o variannta..baietii care fac misto de tine nu te respecta pana nu o incaseaza odata?, succes

| Valentin109 a răspuns:

Apucate de un sport prietene! Cu timpul vei vedea cand o sa experimentezi viata. Cu trecerea timpului ai sa treci peste. Acum esti mic xD am trecut si eu peste ce treci tu. Bafta

| Bahaos a răspuns:

Salut, probabil suferi de amxietate. Iti recomand sa vizitezi un pshiholog