| User252426 a întrebat:

Salut, dacă nu am mai juca la jocuri etc etc nu am mai fuma, bea, droga etc etc etc am avea o viață mai bună și mai bună din punct de vedere economic.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate. În viață ai nevoie și de relaxare. Pentru asta trebuie să plătești.

5 răspunsuri:
| BlackPixel a răspuns:

Contrar parerilor mulor altor persoane, nu.
De ce?
Toate acestea, jocuri vide, tutun, alcool, droguri, etc. sunt produse de niste enorme firme.
Ei bine, lumea are rol de consumator. Firmele acestea traiesc din dependenta oamenilor. Imagineaza-ti ca toata lumea sa fie sanatoasa tun. Din ce ar mai trai firmele de medicamente? Acestea sunt cele mai mari industrii din lume: medicamente, tutun, alcool, etc.
La randul lor, aceste firme platesc niste taxe URIASE la stat. Statul traieste din banii lor, respectiv banii pe care oamenii ii dau pe produsele lor.

Deci, din punct de vedere economic, nu. Nu ar fi o viata mai buna.

| User252426 explică (pentru BlackPixel):

Ar găsii alte căi de a ridica economia.

| BlackPixel a răspuns (pentru User252426):

Fara nicio indoiala ca ar gasi, dar spune tu 2-3 indiustrii care sa plateasca atat impozit, cat platesc cei cu alcoolul si tutunul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere al sănătății noastre, da.

| mastadont a răspuns:

Din contră, ar fi o viață anostă și plictisitoare. Nu ar mai fi baruri, nu ar mai fi cluburi, nu ar mai fi fotbalul și multe multe altele. Am fi doar niște roboți care doar ar munci, s-ar hrăni și ar dormi.