| AnonimaFaraNume69 a întrebat:

De curand am inceput sa ma simt extrem de singura. Nu am avut niciodata atat de multi prieteni pentru ca sunt o persoana selectiva asa ca am avut doar 2 persoane care sa fie apropiate de mine (bff). De curand m-a apucat o perioada de depresie urata si nu stiu ce m-a apucat si m-am certat cu unu dintre ele (fiind si singura persoana cu care stateam la scoala). Bineinteles, ca sa-mi faca in ciuda a inceput sa iasa cu persoana pe care o uram amandoua. A bagat-o si pe ea in convorbirea pe care am avut-o si acum isi bate joc de mine. Sunt cu moralul la pamant in clipa asta si nu mai am deloc incredere in mine. Mai am doar o singura persoana in care am incredere si cu care ies afara. Am inceput sa imi fie frica sa ies cu parintii sau cu ea ca sa nu ma intalnesc cu astea 2 si sa inceapa sa isi bata joc de mine. Ma rog, nu asta e singura problema. As vrea sa ma mut la alta scoala (cea in care este prietena mea) si as vrea sa imi faca cunostinta cu colegii ei si nu stiu daca o sa ma placa sau mi-e frica ca o sa ma simt exclusa sau ca nu o sa stiu sa incep o conversatie... Cum as putea sa imi ridic moralul si sa nu mai fiu asa de timida in momentul asta? Nu mai am deloc incredere in mine si in alte persoane. Sunt constant suparata si ma invinovatesc ca mi-am pierdut una dintre cele mai bune prietene pe care le am. Nu ma simt confortabil nici in felul de cum arat de cand am fost nevoita sa imi pun ochelari, ma simt ca ultima ciudata si antisociala. Cum as putea sa imi recapat prietena si sa nu mai fiu frustrata ca sta cu cea mai mare "bully" din clasa doar ca sa isi bata joc de mine? Ar trebui sa incerc sa fiu iarasi prietena cu ea sau sa o indepartez de ea?

1 răspuns:
| AndaAlexandra a răspuns:

Odată ce își bate joc de tine, nu mai ai ce cauta in priajma ei. O prietenă nu ar fi făcut așa ceva. Poți să o uiți.
În legătură cu alți prieteni nu trebuie sa îți faci probleme pentru că vei avea și altii. Tot ce trebuie sa faci este sa fi tu.
Cât despre bullying, trebuie să știi că victime cad acele persoane vulnerabile. Nu arata că te afectează tot ce spune despre tine și cel mai important: atunci când situația devine mult mai grava, nu ezita sa apelezi la ajutor( profesori, părinți...).