| CristeaAlessia a întrebat:

De la cati ani am voie sa merg la sala de forta?(10 ani-fata) nu vreau sa trag de fiare ci sa slabesc, nu imi place sa am putina burta☹️

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala nu este recomandata copiilor si tinerilor sub 20 de ani, deoarece inhiba hormonii de crestere.
Poti merge la un sport care iti stimuleaza hormonii de crestere si totodata te ajuta sa slabesti practicand: inot, volei, handbal, baschet sau atletism.

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Violleta2022):

20 de ani e mult boss, varsta minima recomandata de medici e 16 ani, nu mai induce lumea in eroare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Nu baiete, cresterea corpului se intampla diferit la fete si baieti, dar se incheie total la 20 de ani.
Nu pune tu date care iti convin tie, ca nu ajuta pe nimeni sa induci in eroare.
Ca vrei sau nu veri sa accepti realitatea, este prooblema ta, eu vorbesc de studii medicale, care confirma asta.

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Violleta2022):

Zau? Da ia spune mi tu mie cati ani de sala ai tu si cati am eu ca sa vb despre afirmatia pe care ai facut o? Tu nu vezi ca nu ai niciun argument care sa sustina balaria pe care ai pus o? Nu trebuie sa fii matur din punct de vedere al corpului ca sa te apuci de salapt ca de asta te apuci, sa cresti
P.s sunt foarte documentat in domeniu asta asa ca nu ti o mai arde cu mine asa :*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Am cel putin 25 de ani de sala si peste 50 de ani de viata!

| Alexandru250201 a răspuns (pentru Violleta2022):

Siiigur, 25 de ani de sala e enorm plus ca ati fi trebui sa fiti ifbb pro

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Locuiesc in occident de aproape 30 de ani iar aici oamenii merg numai in masini, in cauza distantelor foarte mari catre servici, magazine samd, ca atare, esti fortat sa stai mult in masina, dar ca sa compensezi trebueis a afci sport, mai ales ca asigurarea de sanatate iti cere sa te intretii, sa faci analize anual si sa mergi la sala, fiindca asigurarea de sanatate suporta partial abonamentul la sala. Sunt fit, bineinteles.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Sala NU este indicata copiilor in crestere, deoarece INHIBA hormonii de crestere! Asta spun toti endocrinologii si asta au dovedit studiile stiintifice.

Uite aici un tanar de 19 ani, care regreta ca nu a ascultat sfatul si a facut sala, confirmand ca nu a mai crescut de la varsta de 16 ani:

"în 15 Ianuarie | Anonim întreabă:

Salut, am si eu o intrebare, am 19 ani si am inaltimea 1.72, de la 16 ani nu am mai crescut deloc. Imi poate spune cineva de ce? Parintii, mama are 1.60 iar tatal 1.77, vreau sa mentionez ca de la 15 ani m-am apucat de sala ajungand la 18 ani sa ridic 100 kg la picioare poate asta sa fi avut un efect negativ asupra cresterii sau coloanei? Mai este posibil cumva sa ajung macar la 1.75? Si daca da, cum?"
https://www.tpu.ro/......cineva-de/

| Violleta2022 a răspuns:

Iar aici, ai un articol scris de o D-na DOCTOR care este pe acest site:

"in 14 Iulie 2018 | Brigaela a răspuns:
Sala poate afecta cresterea printr-un mecanism mult mai complex: cresterea in masa musculara mobilizeaza prea multe proteine si nu mai rama suficiente ca sa sustina cresterea in inaltime. Iar regimurile hiperproteice inhiba cresterea in inaltime, fiindca inhiba secretia de hormon de crestere. Prin urmare, in adolescenta cam trebuie sa alegi intre muschi mari sau crestere in ianltime.
NU orice sport ajuta cresterea in inaltime, unele o inhiba (in special cele care includ masa musculara mare sau efort excesiv ca gimnastica). Favorizeaza cresterea in inaltime mai ales sporturile in aer liber (expunerea suficienta la soare este foarte importanta), cele care includ alergare si sarituri, precum si inotul, fiindca apa anuleaza gravitatia si lasa libere cartilajele de crestere".

| Donsavas a răspuns:

Dar poti practica dansuri sau handball. Orice altceva.