| MaximAmSpusS a întrebat:

Salut, de un timp nu mai pot sa mai dorm bine, adica ma pun la 11-12 sa ma culc si adorm la 5, nu pot deloc sa adorm, ma pun in toate pozitiile existente si neexistente si nimic :/ stau cu ochii inchisi si astept si astept si astept....si nimic, doar dimineata nu stiu cum de adorm. Problema asta chiar ma da peste cap. stiti cumva vreo metoda ca sa adorm si eu linistit?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

In cazut tau, nu prea cred ca laptele ajuta prea mult, dar incearca ca nu ai ce sa pierzi. Cu cat mananci mai mult cu atat devi mai molesit si ai sanse sa adormi, dar e ultimul lucru de facut.
O chestie sigura e sa te extenuezi. Pleaca de dimineata din casa si fa orice miscare posibila. Joaca fotbal, mergi cu bicicleta, alergat, sala chiar si plimbat, dar in cantitati mai apreciabile, sugerand pe putin 20km. Inainte sa te culci poti sa citesti, astfel iti obosesti ochii.

| AkaneHanda a răspuns:

Incearca, ca la ora 22:00 sa bei o cana de lapte cald, si apoi sa te pui in pat fara TV sau PC pornit si fara galagie. Laptele te va linisti. Daca ai pisica, o poti pune langa tine si sa o mangai, astfel ea incepand sa toarca. Este foarte relaxant si te poate ajuta.
Bafta si somn placut!