| CCCatch a întrebat:

...Deci, am si eu o intrebare...

Mai exact, mie nu-mi prea place sa stau cu fetele pentru ca le pasa prea mult de cum arata si se plang intr-una si au glume proaste. Si am foarte multi prieteni baieti cu care ma inteleg super, la orele de sport jucam tenis, inainte jucam si fotbal dar acum mi-e frica sa nu rada de mine pentru ca intr-o zi am facut o entorsa cand jucam si n-am mai jucat de atunci deci am uitat.
Deci ne intelegem bine, dar tot cu fetele stau mai mult pentru ca ei sunt cam ciudati. Sa va zic:
Se comporta smecher, au glume bune (si foarte proaste uneori dar na), si dintr-o data vad o fata si se duc sa o plesneasca peste fund.
Deci nu inteleg cum; cand si unde. Adica erau super de treaba si dintr-o data s-au transformat. Vreau sa zic ca nu le sta in fire. Se comporta ca pitipoancele care-si dau una alteia peste posterior.
Si fac asta mereu, si d-aia nu mai stau cu ei, si ei stau mai retrasi de mine, mie si prietenelor mele suntem singurele de care n-au tupeu sa se atinga, normal, ca le lipeam una... Si pe langa asta, au inceput sa bage si glume de rahat pe subiectul asta, care clar nu sunt amuzante.
Si nu m-ar deranja asa mult, dar e prea ciudat, pentru ca eu stau acolo langa ei si ei incep sa faca glume d-astea in soapta si sa se uite furis la mine. Adica ca sa nu aud. Si unele chiar sunt despre mine, dar de la aia cu care nu sunt neaparat prietena, sunt random pe acolo.
Acuma sunt buna prietena cu un baiat care nu face asa, dar participa la glume si nu inteleg frate de ce, lamuriti-ma va rog, nu-i nimic amuzant, totul e abuziv; cu unu care-i cuminte ca o fata, nu se baga in nimic, dar nu-i genul meu, si cu niste baietii cu care rad super mult dar care, v-am zis, nu stiu ce se intampla cu ei...
Deci ma lamureste cineva? Ar trebui sa mai stau cu ei? Incep sa ma sperie...
Funda

Răspuns Câştigător
| 10Tenten10 a răspuns:

Din pacate, spune adevarul. Traim intr-o lume in care e normal ca baietii sa faca astfel de lucruri fetelor, dar asta nu e o "Evoluare", cum zice colegul, ci o faza. Faza asta poate sa stea pe veci sau sa se incheie. In acelasi timp, e stiintific dovedit faptul ca baietii au o dezvoltare fizica mai tarzie decat fetele (in timp ce noi o incepem cam de la 12 ani, ei incep pe la 14 ani), asa ca hormonii ii afecteaza intr-o mare masura pe o parte (fapt dovedit, asa ca fara comentarii). Multi dintre ei sunt frustrati pentru ca asta se intampla tuturor adolescentilor si cum societatea ii lasa sa faca asta nu se vor abtine cu totii. De asemenea, cine stie, prin reducere la absurd acum, e posibil sa fie si influentati. Fie de cineva (un coleg, un alt elev, dar mai mare) sau de ceva (din nou, e o reducere la absurd, nu-i cunosc pe baietii mentionati). Am vazut personal copii buni cum de la un fum de tigara se schimba brusc de nu-i mai recunosti. Exista unii care mai fac glume doar ca sa fie parte din grup si cand nu mai sunt in acel grup sunt o cu totul alta persoana, asa ca te sfatuiesc sa investighezi si aceasta idee. Cat despre barfe si glume rautacioase la adresa ta, bune prietene a lor, pot sa zic ca aici ar trebui sa actionezi mai rapid daca vrei cu adevarat raspunsuri. Nu vreau sa te descurajez, dar e posibil ca unii chiar sa nu te placa (e normal intr-un grup de prieteni sa fie niste persoane care nu sunt prieteni la catarama sau care dau start la certuri mai des), iar acum au prins un pic de "curaj" (care e de fapt cel mai josnic mod la care ma pot gandi) de a-si exprima nemultumirea. Unii, cum am spus, poate chiar doar vor sa faca parte din grup sau sunt influentati de altii.
Te sfatuiesc sa ai grija, dar daca chiar ai vrea sa ramai prietena cu ei, ar fi o idee sa investighezi fiecare membru in parte. Fiecare poate sa aiba alt motiv pentru care e asa. Nu ca ar fi un motiv bun, cu siguranta.
Daca mai ai intrebi, esti bine venita sa mi le adresezi.

3 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Salut, in primul rand trebuie sa intelegi ca baietii "Evolueaza" ca sa zic asa, adica nu prea o sa vezi un baiat cumine care sta la contul lui, invata si care nu da palme peste fund la fete la varsta adolescentei, pentru noi baietii este ceva normal sa facem asta happy, vreau sa spun ca trebuie sa te adaptezi si tu la aceasta "Evoluare", pentru ca oamenii se schimba in continui.

| CCCatch explică (pentru 10Tenten10):

Multumesc! Scuze ca raspund dupa 2 luni! big grinD

| 10Tenten10 a răspuns (pentru CCCatch):

E ok rolling on the floor)))) Sper că te-a ajutat răspunsul meu. (PS: Fun fact: ai dat reply fix cu o zi înainte de ziua mea)

| 10Tenten10 a răspuns (pentru Kerre):

Din pacate, spune adevarul. Traim intr-o lume in care e normal ca baietii sa faca astfel de lucruri fetelor, dar asta nu e o "Evoluare", cum zice colegul, ci o faza. Faza asta poate sa stea pe veci sau sa se incheie. In acelasi timp, e stiintific dovedit faptul ca baietii au o dezvoltare fizica mai tarzie decat fetele (in timp ce noi o incepem cam de la 12 ani, ei incep pe la 14 ani), asa ca hormonii ii afecteaza intr-o mare masura pe o parte (fapt dovedit, asa ca fara comentarii). Multi dintre ei sunt frustrati pentru ca asta se intampla tuturor adolescentilor si cum societatea ii lasa sa faca asta nu se vor abtine cu totii. De asemenea, cine stie, prin reducere la absurd acum, e posibil sa fie si influentati. Fie de cineva (un coleg, un alt elev, dar mai mare) sau de ceva (din nou, e o reducere la absurd, nu-i cunosc pe baietii mentionati). Am vazut personal copii buni cum de la un fum de tigara se schimba brusc de nu-i mai recunosti. Exista unii care mai fac glume doar ca sa fie parte din grup si cand nu mai sunt in acel grup sunt o cu totul alta persoana, asa ca te sfatuiesc sa investighezi si aceasta idee. Cat despre barfe si glume rautacioase la adresa ta, bune prietene a lor, pot sa zic ca aici ar trebui sa actionezi mai rapid daca vrei cu adevarat raspunsuri. Nu vreau sa te descurajez, dar e posibil ca unii chiar sa nu te placa (e normal intr-un grup de prieteni sa fie niste persoane care nu sunt prieteni la catarama sau care dau start la certuri mai des), iar acum au prins un pic de "curaj" (care e de fapt cel mai josnic mod la care ma pot gandi) de a-si exprima nemultumirea. Unii, cum am spus, poate chiar doar vor sa faca parte din grup sau sunt influentati de altii.
Te sfatuiesc sa ai grija, dar daca chiar ai vrea sa ramai prietena cu ei, ar fi o idee sa investighezi fiecare membru in parte. Fiecare poate sa aiba alt motiv pentru care e asa. Nu ca ar fi un motiv bun, cu siguranta.
Daca mai ai intrebi, esti bine venita sa mi le adresezi.