| nuamnume8329 a întrebat:

Salut, deci de cand cu carantina asta, stand inchis in casa am o gramada de timp liber si am multe idei in cap, sa fac si eu ceva productiv, dar nu am motivatie. De fiecare data zic ca "nu am chef acum pot sa fac si mai tarziu" sau "azi nu prea ma simt in stare sa fac nimic si maine e o zi" puteti sa imi sugerati ceva sa scap de treaba asta? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește procrastinare, amânare. Nu este o boală, este o meteahnă, o obișnuință proastă. Ce să faci? Mai întâi, să te întrebi ce vrei să faci. Apoi să te decizi. Sunt multe lucruri simple la care nu ai nevoie de decizie, dar asta doar din cauză că ți-ai format o obișnuință pozitivă referitor la acele lucruri. Când îți este foame, te îndrepți spre frigider și reușești să îți învingi inerția, să găsești drumul spre el și să îl deschizi. Dacă nu o faci, stomacul îți dă un semnal. Dar dacă nimic din tine nu îți dă semnalul să faci ceva anume, nu vei face. Apoi te vei plânge că nu ești în stare, și a trecut ziua. Dar vine alta. Cât timp mai vine? Până se termină zilele. Stop.
Ce vei face, vei lăsa ziua de azi să se termine, sau te vei apuca imediat de ceva, oricât de mic, ceva ca să marchezi ziua de azi cu el? Dar ai citit asta, ai avut parcă un imbold să faci ceva, iar apoi, ți s-a părut că este greu, și ai uitat, căci ai găsit ceva mai ușor și mai plăcut de făcut, ceva distracție, dar care nu te duce nicăieri. Succesuri!

| nuamnume8329 explică (pentru sadrian46):

Multumesc frumos de raspuns!

| sadrian46 a răspuns (pentru nuamnume8329):

Să crești mare, și să îți aduci aminte, în decembrie 2020 să îmi dai votul penrtru userul anului.

3 răspunsuri:
| Eugen80 a răspuns:

Fa-ti un program clar, pe hartie pentru fiecare zi.
sa cuprinda : mancare, eventual incerci retete de pe net; sport, alergi pe scari dus-intors; un serial, vreun film, un joc...
poate faci si vreun curs online.