| anonim_4396 a întrebat:

Depresia mea a inceput pe 20 iulie 2017 dintr-un motiv poate pentru unii absurd...moartea solistului de la Linkin Park.Prin 2020 anul acesta din februarie a inceput din nou...ma poate ajuta cineva sa scap de ea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RavenNymph a răspuns:

Depresia este ceva foarte serios și dacă suferi de ea nu știu cât o să te ajute un simplu sfat de la un străin.
Încearcă să faci ce îți place, de exemplu să asculți melodiile tale preferate (Inclusiv Linkin Park, uneori e terapeutic să confrunți față în față ceva ce îți provoacă o anumită durere pentru a putea în timp să te eliberezi de acea greutate), să te uiți la un film sau un serial bun, să vorbești foarte des la telefon sau pe video call cu cei dragi ție, să ai grijă de corpul tău (ajută enorm, fă sport prin casă, ieși afară cu declaratia pe proprie răspundere 10 minute să alergi în jurul blocului, încearcă să mănânci mai sănătos), citește, uită-te pe Youtube, la stand-up, sau fă orice îți aduce un zâmbet pe față.
Dacă aceste lucruri nu te ajută, poți suna la : 031 630 2020. Este un număr la care, în situația această neplăcută în care ne aflăm, răspund psihologi dispuși să îți răspundă la orice întrebare, să te înțeleagă și sa te ajute. Poți citi mai multe aici : https://www.google.com/......912731/amp
Important e să nu te dai bătut, o să treacă și perioada de izolare, o să treacă și stările acestea ale tale, totul va fi bine. Vei vedea. Fi puternic/ă pentru că asta e cel mai important în recuperarea ta.
Dacă ai nevoie să vorbești cu cineva sau să te descarci îmi poți scrie oricand pe Instagram : andreea.cabason04
Totul o să fie bine. Ai grijă de tine și multă sănătate! :)

| Mete0ra a răspuns (pentru RavenNymph):

Pai linkin parca e trupa mea preferata gen.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Amputated foot Summited Everest Tom Whittaker United States May 27, 1998 [75]
Blind Summited Everest via South Col Erik Weihenmayer United States May 25, 2001
Cystic fibrosis Summited Everest Nick Talbot United Kingdom May 2016 [76]
Left arm amputated Summited Everest Gary Guller United States May 23, 2003 [77]
Double leg amputee Summited Everest Mark Inglis New Zealand May 15, 2006
Right leg amputee Summited Everest Nelson Cardona Colombia May 17, 2010 [78]
With no fingers Summited Everest Kim Hong-Bin South Korea May 16, 2007 [79][80]
Double arm amputee Summited Everest Sudarshan Gautam Nepal Canada May 20, 2013 [81][82]
Female amputee (one leg) Summited Everest Arunima Sinha India May 21, 2013 [83]
Hemophiliac Summited Everest Chris Bombardier United States May 22, 2017 [84]
Type I diabetes Summited Everest Geri Winkler Austria May 20, 2006 [85][86]
Type I diabetes Summited Everest Will Cross United States May 23, 2006 [87][88][89]
Multiple sclerosis first woman Summited Everest Lori Schneider United States May 23, 2009 [90][91]
Multiple sclerosis first man Summited Everest Niels van Buren The Netherlands May 2016 [92]
Granulomatosis with polyangiitis and partially blind Summited Everest Cindy Abbott United States May 23, 2010 [93][94]
Crohn's disease and ostomy Summited South Summit of Everest Rob Hill Canada May 25, 2010 [95][96]
Cancer survivor (Hodgkins disease and Askin's sarcoma); one lung Summit Sean Swarner United States May 16, 2002 [97][98]
Blind Summited Everest via North Col Andy Holzer Austria May 21, 2017 [99]
First cancer patient Summited Everest Ian Toothill United Kingdom May 27, 2017 [100]
Double leg amputee and cancer survivor (lymphoma) Summited Everest Xia Boyu China May 14, 2018 [101]
Other
( din Wikipedia)
Toți aceștia au urcat pe Everest, bolnavi, și/sau handicapați. Așa și-au învins depresia. De ce? Fiindcă aveau un țel înalt, 8848 metri și pentru că au făcut ceva, nu au stat să facă teorii. Fă ceva, luptă pentru ceva.

| Eireann a răspuns (pentru sadrian46):

Si cei perfect sanatosi care au murit si au ramas acolo - celebrul Green Boots de exemplu? Nu zic ca nu sunt oameni extraordinari care au avut un tel si nu i-a oprit boala sau situatiile dificile si merita tot respectul. DAR cand ai depresie nu prea ai un scop si de multe ori singura solutie e tratamentul de specialitate. Unii reusesc sa o depaseasca, altii au nevoie de o mana de ajutor.

| InstructorDeIubire a răspuns:

Poate o să sune contraintuitiv dar trebuie sa nu mai te lupți cu depresia. Sa nu mai incerci să reziști emotiilor negative. Pur si simplu sa le lași să te cuprindă si o să treacă. Indiferet ce emoție simți lasă-o să treacă prin tine. Nu incerca sa ii reziști. Eu asa am trecut peste multe indicente care ar fi putut sa imi inducă o depresie oribilă. Incearcă canalul de Youtube "actualized.org " How to deal with strong emotions.