| BogdanGRO a întrebat:

Salut, din cauza notelor si a profesorilor ma tot gandesc ca nu am nici un rost pe pamant, sunt a 8-a si deja sunt in stare de corijenta la 3 materii si din cauza asta am inceput sa nu ma mai duc pe la scoala deoarece cand ma duc profesorii imi tot spun de ce mai vii ma la scoala si asa nu o sa treci. Exemplu acum 2 zile am luat un 3 la chimie din cauza ca nu calculase bine si mi-a trecut nota si i-am aratat si mi-a spus oricum ramai repetent. Ma tot bate gandul ca daca plec macar cateva zile de acasa sa stau singur fara urma de om langa mine o sa-mi revin.

Răspuns Apreciat de Editori
| MC200 a răspuns:

Ești sigur ca acesta este adevăratul motiv pentru care vrei sa pleci de acasă?
Simti că părinţii tăi pur şi simplu nu înţeleg cât de mare e stresul de la şcoală? Încearcă sa vorbești și cu ei înainte de a face ceva. Nu exista copil prost ci multi profesori ce NU isi iubesc meseria….
Fă-ți un program, în fiecare zi minim o ora mergi într-un loc liniștit și îți faci temele. Încearcă sa faci asta în fiecare zi.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar, sa te apuci serios de invata, nu te-ai gandit?
Ce pierzi, ca nu mai ai nimic de pierdut, dar poti sa le arati tuturor ca nu esti atat de prost pe cat de vad ei, dimpotriva, poti sa recuperezi si sa treci anul, ajungand la liceu.
Cat priveste plecatul de acasa, este cea mai idioata idee posibila, ca parintii vor fii disperati, cautandu-te cu Politia samd.
Sa stii ca, problemele nu se rezolva singure, daca fugi de ele si tu nu esti prost deloc, doar putoare, ceea ce se rezolva cu putina ambitie si seriozitate.
Pune mana serios pe carte si demostreaza tuturor ca s-au inselat in privinta ta! hai, inca mai ai jumatate de an sa dovedesti asta si sa ajungi la liceu, ca un copil normal, construindu-ti un viitor bun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar fi o soluție să fii lăsat în pace câteva zile. Dacă pleci fără să anunți te caută cu poliția de frică că ai pățit ceva. Eu zic să dai pe la școală, poate redresezi un pic notele în trimestrul 2 și treci totuși.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!