| razvan2009piticu a întrebat:

Salut! Dorinta mea cea mai mare ar fi sa plec de acasa deoarece eu nu ma mai inteleg deloc cu parintii si bunicii mei. Ei spun ca s-au saturat de mine si ca ar fi bine sa plec sa nu le mai fiu povara pe cap. Nu am bani si as vrea sa ma cazez la un orfelinat. Am cateva intrebari:

1.imi trebuiesc ceva acte?
2.am voie cu animale de companie (am o pisica si sunt extrem de atasat emotional de ea iar daca eu plec de casa parintii 100% ar arunca-o in strada ceea ce pe mine nu ma lasa inima)
3. ce obiecte am/nu am voie sa am la mine?
4. care orfelinat din Bucuresti este cel mai ok?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ceva din ce scrii aici pare cusut cu ata alba. NU cred ca spui adevarul.

| razvan2009piticu explică (pentru darrio2007):

@darrio2007
frate daca nu ma crezi e problema ta

| darrio2007 a răspuns (pentru razvan2009piticu):

Cand te aud vorbind de comunism, care nici nu stii cu ce se mananca, penytu ca nu ai apucat acele vremuri, mai ca ti-as cere niste sfaturi in domeniu.
Nu esti singurul care are asemenea probleme, de multe ori inventate.
Doar pentru ca nu il lasa parintii afara dupa ora 21.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti trebuiesc acte, doar trebuie sa suni la Protectia Copilului si vin ei sa te ia si vor cere ei actele de la parintii tai.

Din pacate, la CASA de COPII (orfelinat) nu se primesc animale de companie si nici vizitele prietenilor.

Nu ai voie cu obiecte personale, fiindca vei primi haine, carti si caiete de acolo.
Vei dormi in dormitoare cu 10-20 de copii si vei manca ce vor mana si ei, la cantina. Vei face baie cu totii copii in aceeasi incapere, la dusuri, vei imbraca haine de la camin si vei sta incuiat, fiindca nu mai ai voie sa iesi din curtea orfelinatului.

Programul de acolo este foarte strict, cu scularea de dimineata la 7, facut teme si joaca numai dupa amiaza si numai unde ti se permite. Aveti un pedagog care va supravegheaza si daca nu faceti ce trebuie va pedepseste (unroi va si bate, ca deh, se mai practica inca si bataia ca mod de convingere).

Asadar, daca tu crezi ca conditiile de la orfelinat sunt mai bune decat cele de acasa, de la mamica si taticul tau, unde singurul lucru care trebuie sa-l faci este SA ASCULTI in totalitate de ei, atunci suna la Protectia Copilului din orasul tau si vin ei sa te duca la orfelinat.
Din pacate, din momentul in care vine Protectia Copilului sa te ridice tu nu mai ai cum sa ceri sau sa vrei nimic, ca ei te duc unde au ei locuri si te pun sub cheie pana implinesti 18 ani.

| razvan2009piticu explică (pentru Violleta2022):

Ideea e ca mama s-a despartit de tata cand inca eram in burta si asta inseamna ca nu am tata. De aproximativ 1 an si-a gasit pe altcineva cu care ne-am si mutat si se comporta amandoi impreuna cu bunicii mei de 100 de ori mai rau. Am incercat sa le explic ca ma deranjeaza genul de comportament abuziv si comunist dar nu functioneaza. Plus ca daca suntem in public se comporta frumos iar acasa se comporta jalnic. Aproape zilnic la scoala ma intreaba colegii de ce am vanatai pe peste tot dar mie imi e rusine sa le explic ce se intampla acasa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru razvan2009piticu):

Cati anisori ai tu de stii cum ce este ala comportamnet abuziv si comunist?
Cred ca ai trebuii sa ai peste 40 de ani ca sa ai cat de cat idee ce este ala comunsim. Daca stau bine si ma gandesc, revolutia a fost in 1989, deci sunt aproape 33 de ani de cand a disparut comunismul... ori tu esti doar un copilas micut de 10-11 ani.
Suna la Protectia Copilului sau Politie si vin ei sa te salveze!

| razvan2009piticu explică (pentru Violleta2022):

@Violleta2022 am 13 ani jumate si stiu ce inseamna comportament comunist si abuziv. Pentru ca daca nu as stii nu as folosii termenii pe care ii folosesc. Mersi

| Violleta2022 a răspuns (pentru razvan2009piticu):

Evident ca nu ai cum sa stii, fiindca comunismul s-a incheiat acum 33 de ani, cand tu nici nu erai nascut si nu ai nici cea mai vaga idee cum era atunci.
Invata sa vorbesti frumos, fiindca adulti nu apreciaza acest limbaj urat de care vorbesti, mia ales ca nu ai habar ce inseamna.

Ti-am mai explicat, daca esti abuzat suna la Protectia Copilului sau la Politie si vin iei sa te ridice din casa parinteasca, ca sa te duca sub protectie la o casa de copii.
te vor solicita sa le povestesti ce ti se intampla, cine te abuzeaza si in ce mod si apoi vei avea parte de un control fizic amanuntit, facut de un medic legist, care-ti va controla corpul, centimetru cu centimetru sa vada daca ai vanatai, fracturi, arsuri sau chiar urme de penetrare sexuala.

| haileewatson a răspuns:

Daca esti minor nu poti pleca de acasa. Daca parintii si bunicii te abuzeaza, suna la telefonul Copilului sau Protectia Copilului si vei fi ajutat.

| razvan2009piticu explică (pentru haileewatson):

Nici daca plec la un orfelinat? Pentru ca ei au spus cadaca eu plec de acasa nu o sa ma caute deloc.