| anonim_4396 a întrebat:

Salut, e normal ca un prieten pe care il cunoști de 16 ani de zile, am mâncat unul la altul acasa în copilarie, ne jucam amândoi in fiecare zi si acum sa prinda arfe de astea 'lil' daca știți ce zic, de 3 ani încoace devine foarte interesant si popular in ochii oamenilor batandu-și joc de mine si in unele cazuri chiar violent. Nu ma luați drept pampalau ca nu ripostez insa inca mi-e cel mai bun prieten... poate chiar unicul, amandoi față in față se da prietenul ideal si cand apare 'publicul' redevine asa zis gangsta man. Nu stiu cum as putea sa intrerup orice legatura cu el atata timp cat suntem vecini, invatam la același liceu si orice activitate o facem impreuna, dar desigur... doar cum vrea el, o zi faină!

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Asta nu înseamnă prietenie. Tu ești aghiotantul, subordonatul lui, un fel de side.kick, în timp ce el se consideră supereroul. Cazul clasic de om cu două fețe. E o problemă renunțatul la relația asta, dacă spui că e singurul tău prieten, mai ales că sunteți și vecini, și colegi. Poate ar trebui să-i vorbești atunci când sunteți singuri, să-i explici că te deranjează comportamentul lui și să-i spui că preferi să rupeți prietenia decât să-i mai tolerezi bătaia de joc. El te ia drept ceva sigur, pare convins că ai accepta orice din partea lui, zdruncină-i această credință punându-l în fața unei alegeri de acest gen. Iar dacă nu va lua o hotărâre care să-ți convină, detașează-te, caută să-ți faci alți prieteni.

1 răspuns:
| CCCatch a răspuns:

E o chestie peste care, personal, am trecut greu. Faptul că prietenii nu o să-ți rămână prieteni pentru totdeauna... dar aşa e. Trebuie să rupi legăura cu el, prietenia s-a terminat, sa uzat şi a devenit ceva util pentru el în societate, de care se foloseşte. Un prieten adevărat nu s-ar comporta aşa. Ori vorbeşti cu el, ori îl ignori şi îți vezi de propria persoană. Îți doresc succes!