| Lucian_Delca_1990 a întrebat:

Salut, e prima data cand intreb ceva pe TPU, si nu stiu daca am pus categoria corecta, dar in fine.

Sunt un adolescent de 16 ani, si de curand, am ajuns intr-un impas.

Vreau sa imi gasesc un job pe vara, dar parintii mei nu sunt de acord, si ma "sfatuiesc" sa merg la practica in loc sa-mi gasesc un loc de munca, deoarece ei cred ca asta ar fi cea mai buna alegere.

Tin sa mentionez ca de asemenea, sunt dintr-o familie ce nu si-a putut permite prea multe, traiesc in conditii optime, si multe lucruri pe care mi le doresc, pot spune ca as putea doar visa la ele.

Sigur, pot face ce spun parintii si sa imi gasesc un job la 18 ani, dar ce rost ar mai avea? Deja tot ce mi-as dori la varsta asta ar deveni un non-sens la 18 ani, si probabil nici n-as avea ce sa fac cu banii in mare parte.

Ma rog, astept doar un raspuns, gandesc bine cand spun ca vreau sa imi incep o "cariera", de-asemenea sa-mi construiesc un fel de experienta intr-un domeniu de lucru de la 16 ani? Sau practica de la liceu este chiar asa de importanta si nu ma pot lipsi de ea? (Eu din ce stiu, cu o hartie semnata de parinti & angajator, pot sa fiu scutit de cele 3 saptamani de practica.

Stiu ca e tarziu, dar abia acum am reusit sa scot ceva la capat cu familia, un mic fir de ata de care m-as putea folosi sa-mi croiesc un drum spre a-i convinge.

Multumesc, dau fundita de-asta, ca oricum n-am ce face cu ea.

Răspuns Câştigător
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Trei saptamani de practica nu e mult, ai putea sa o faci pentru ca se pune ca si experienta in campul muncii, dupa poti sa te angajezi, simplu. Asculta si ce spun parintii tai pentru ca iti vor doar binele, scoala e importanta chiar daca e practica inveti ceva. Si ce iti doresti atat de mult la 16 ani care la 18 va fi inutil?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si online castigi mai multi bani decat din joburile alea, mai e si vara cine stie ce probleme medicale dezvolti de la caldura excesiva etc.