| Patrick49 a întrebat:

Este cineva voluntar la SMURD, IGSU sau a fost? Am nevoie de cateva informatii in afara de cele de pe site, adica pareri, cum se poate ajunge pe ambulanta si de la ce varsta, cum se desfasoara cursurile, etc?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In principiu dupa varsta de 18 ani, faci o facultate de medicina de 6 ani si ajungi paramedic, asa ajungi sa lucrezi si pe ambulanta sau ins ervicii de masina severitate ca SMURD, IGSU samd.
Daca nu faci facultatea de medicina, poti face un curs medical (iesind asistent medical) si cu cativa ani de practica prin spitale, poti sa aplici pentru joburi la ambulanta.
Voluntarii sunt primiti doar cei care au calificari si ani buni de vechime in domeniu.
Novicii nu au nici o sansa, pentru ca in situatii disperate, nu pot lua decizii bune si rapide, pentru a salva viata celui in pericol. Nimeni nu risca asa ceva, este ilegal!

Ma indoiesc ca te-ar interesa pe tine cursurile medicale taman acum, cand nu ai terminat nici macar liceul (am vazut ca ai doar 15 ani), nu ai luat BAC-ul, fara de care nu poti intra la curs de asistenti medicali sau la facultatea de medicina.
Deci, te astepta cel putin 10 ani de pregatire grea, ca sa poti profesa la ambulanta, smurd sau alt serviciu de urgenta medicala.

| RebecaTudorache a răspuns (pentru Violleta2022):

Ești total dezinformată. Înainte sa lași un comentariu, informează te. Lucrez in domeniu iar pentru a deveni paramedic trebuie sa termini cursurile de voluntariat sa ai un anumit nr de ore apoi poți merge la cursul de paramedic care durează o luna.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RebecaTudorache):

Mai fata, raspunsul asta a fost dat acum 5 ani, cand erau alte cerinte si alte reguli.
Evident ca s-au modificat multe de atunci.
Nu mai te grabii sa raspunzi daca nu casti ochii bine sa citesti clar si sa vezi data postarii!