| anonim_4396 a întrebat:

Este un baiat pe aici care a fost circumcis (operat pentru fimoza)? Cum au decurs zilele dupa operatie? Ati stat mai mult in casa? Au fost dureri? Un mic story daca se poate. Ms

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Eu am facut circumcizie la 20 de ani, nu pentru fimoza, dar experienta ar trebui sa fie comparabila indiferent de diagnostic. Operatia s-a facut sub anestezic local si nu a durut deloc, cu exceptia unei mici intepaturi cand se face anestezia. Dureaza cam 30-45 min, dupa care esti bandajat si ti se da drumul acasa. Mi s-a zis sa port chiloti mai stramti pe corp dupa operatie (nu boxeri largi adica) si sa imi tin penisul in sus in chiloti, lipit de amdomen, pentru prima saptamana, ca sa previn ca lichidul limfatic sa se acumuleze in varful penisului, ce ar duce la inflamarea operatiei si discomfort. In materie de durere, primele 2-3 zile am luat paracetamol si nu m-a durut aproape deloc. Atat timp cat nu atingi/nu lovesti zona si nu alergi sau faci miscari bruste prima saptamana nu simti mare lucru. Asa ca fara sport sau efort fizic primele 1-2 saptamani. E un pic de discomfort cand si erectii nocturne, dar nimic sa te trezeasca din somn, te jeneaza un pic dimineata cand te trezesti. In rest, nu e nevoie sa stai in casa atat timp cat nu alergi/ridici obiecte grele. Eu m-am intors la birou luni in conditiile in care m-am operat sambata si nu am avut nicio problema. Se vindeca de tot in cam 4 saptamani si iti poti relua activitatile sexuale atunci; ar fi bine sa eviti sa te masturbezi primele 2-3 saptamani, altfel risti sa iti rupi operatia si vor trebui sa te coasa din nou. Dupa o luna esti ca nou si nu mai ai nicio restrictie.

Cred ca unicul discomfort mai notabil va fi sa te obisnuiesti cu a avea glandul (capul) expus permanent. Eu nu am avut fimoza si eram obisnuit cu stilumarea directa a glandului, dar am inteles de la cei care nu pot decalota complet inainte de operatie ca e o perioada de acomodare de cateva saptamani in care penisul va fi foarte sensibil, asa ca probabil ar fi bine sa eviti lenjeria mai larga o vreme oricum si sa o iei mai incet cu sexul/masturbarea; depinde de cat de severa a fost fimoza.

| SpikLo a răspuns (pentru jj7700):

In sfarsit. Raspunsul pe care il asteptam. Ai avut voie sa faci duș primele zile? Cineva mi-a mai spus ca bandajul se mai lipeste de rana, ai patit asa ceva? Din ce localitate esti?

| jj7700 a răspuns (pentru SpikLo):

Ma bucur ca ti-a fost util raspunsul si merci de funda.

Sunt din Bucuresti, dar locuiesc in UK.

Legat de bandaj, am uitat sa mentionez, ti se va da o crema gen vaselina sau galbenele cu care sa te dai pe gland, in special zona din care iti va fi extirpat frenul (ata), ca sa nu ti se lipeasca rana. Aici depinde si de tipul de circumcizie, ca unii doctori nu scot si ata decat daca le zici - e de avut o discutie cu al tau aici; eu am zis ca e mai estetic fara ata si mai scap si de o problema ca ma jena uneori la sex, cu risc de rupere. Daca ai fimoza, in general eu stiu ca ata e oricum prea scurta, deci foarte probabil scapi si de grija ei pe viitor.

Legat de dus, se recomanda sa nu faci dus primele cateva zile, iar apoi sa eviti sa uzi bandajul prima saptamana. Dupa o saptamana doctorul mi-a zis sa fac o baie calda cu sare in cada pentru a dezinfecta apa si sa imi scot bandajul. Penisul va fi rosu in zona operatiei si iti va curge lichid limfatic inca o saptamana dupa, asa ca vei continua cu crema pe operatie de jur imprejur ca sa nu ti se lipeasca rana de chiloti. Spalat pe maini inainte sa iti atingi penisul cand mergi la toaleta (un gel antibacterial pentru maini e ideal) si sters dupa urinat sa tii totul frumos si curat pana se inchide de tot rana (cam dupa 15 zile) si vei fi bine.

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Circumcizia e altceva față de operație de fimoză!

| jj7700 a răspuns (pentru mihai69):

Circumcizia e o operatie de fimoza; exista si operatia de sectionare dorsala a preputui, ce este practic o incizie facuta pe partea de sus a preputuli in lung, cu scopul de a largi orificiul preputului. Are insa si unele limitari, notabile fiind ca nu ajuta in cazul in care fimoza este coroborata si cu un fren prea scurt, sau in cazul in care deschiderea preputului e cicatrizata (posibil lichen scleros), ambele fiind idicatii pentru circumcizie. In plus, aspectul estetic este in general inferior circumciziei.

| SpikLo a răspuns (pentru jj7700):

Optiunea de care spui se numeste ‘debridare dorsala’ iar doctorul m-a sfatuit sa nu o fac. deoarece nu va arata estetic ok. Si doar sa ii semnez eu ca sunt de acord. Dar mi-a zis ca nu voi fi multumit de rezultat si cel mai indicat este circumcizia. Ma gandesc ca, glandul meu este sensibil la atingere si primele saptamani nu sunt prea placute la atingere/frecare de lenjerie