| SacuiuRobert926 a întrebat:

Salut, eu ce as putea face sa adorm mai mult noaptea (cum sunt multi copii) pentru ca eu in ultima perioada adorm tot mai putin si adorm mai putin decat cat trebuie adica 6-7 ore /zi daca ma scol pana la baie sau etc adorm mult mai greu dupa ce vin si eu daca as adormi si dupa masa atunci adorm mai greu noaptea/dimineata. Eu as vrea sa adorm macar 8 ore daca nu 9, eu as vrea sa adorm 9 ore. Repede pentru ca am examen plus ca eu in 18 iunie 2019 fac 15 ani. Plus ca de obicei nu adorm dupa masa. Mai ales ca ma duc dupa examen undeva (la prietena lui bunica acasa)unde o sa dorm si acolo tot timpul (aprox) am dormit prost(in prima zi am dormit cam bine in alte zile prost) ca am dormit cu bunica mea in acleasi pat. Eu ma chinui sa fac temperaturi mari in camera sa devina mai calduros. Alta intrebare daca sunt mai calduros pot adormi mai bine daca ma duc la altii acasa? Bunica spune ca nu dormi mai bine niciunde decat acasa dar matusa mea(80-81 ani) zice ca oriunde adoarme bine dar bunica mea nu are incredere in ea si ea daca nu sta cu geamul deschis nu poate adoarmi dar eu pot, dar nu destul.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Demidol a răspuns:

Sunt persoane care dorm bine oriunde. Asa cum e matusa ta. Dar sunt persoane care daca schimba patul chiar acasa la ele, nu mai pot dormi.
Daca este prea cald, daca nu este aerisita camera (mai ales seara), este greu sa adormi. Mai bine o temperatura usor scazuta. Si camera bine-bine aerisita. Joaca-te mult pe afara, ca sa fii obosit seara si sa adormi "bustean" imediat ce te culci. Matusa fiind asa de batrana, o poti ajuta cu ceva treburi: cumparaturi, aspirat prin casa, sters praful, sters geamuri, etc. Se va bucura si ea. Te vei simti si tu bine si vei dormi cum doresti.
La multi ani!

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ritmul zilei, veghe- somn se numește circadian, circa-dies adică aproximativ de o zi de 24 de ore. Noi dormim de obicei noaptea 8-9 ore. Cel ma bun, mai odihnitor somn este cel între ora 22 și ora 2 de mâine. După un somn bun ne trezim odihniți. Somnul de după masa de prânz, cine are ocazia și poate să își permită ajută ca în cursul dupămesei să nesimțim la fel de odihniți ca dimineața.
Astfel preocuparea dtale este bună, să dormi suficient.
Acel somn este eficient, calitate și cantitate, după care te scoli odihnit.

| anonima455 a răspuns:

Ca sa dormi mai mult fa activitati care presupun consumul energiei, astfel vei fi mai epuizat.