| Claudiu_6831 a întrebat:

Eu sufar de un sindrom, se numeste sindromul Asperger. O cunostinta, ca nu stiu daca chiar imi e prieten mi-a trimis un link despre un articol in limba engleza. Articolul declara ca 92% din criminali/raufacatori sufera de acest sindrom. Dupa ce am citit acel articol parca am asa o teama ca lumea ma va judeca si mai mult din cauza problemei pe care o am. Ca lumea va fi mai rea si se va comporta cu mine si mai urat, discriminatoriu. Ce as putea face sa trec peste?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci ceva special, dar nu numai cu asta, ci cu tot ce auzi, citești, afli. Se numește verificarea sursei de informație și interesul din spatele ei.

| seth2016 a răspuns:

Buna,

Sindromul Asperger nu creste probabilitatea vreunui comportament criminal.

>> "92% din criminali/raufacatori sufera de acest sindrom" - asta este o afirmatie falsa, neadevarata.

>> "Ce as putea face sa trec peste?"
Un psiholog te poate ajuta sa-ti imbunatatesti stima de sine si relatiile cu ceilalti.

Daca esti la scoala te poate ajuta un profesor itinerant si de sprijin (profesor psihopedagogie speciala). Ca sa primesti un profesor itinerant si de sprijin trebuie obtii un certificat de orientare scolara de la Centrul Judetean sau al Municipiului Bucuresti de Resurse si Asistenta Educationala. Parintii tai pot sa sune si sa afle are este procedura exacta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai auzit de Greta Thunberg, activista de mediu? Si ea sufera de sindromul Asperger si nu a omorat pe nimeni.
https://www.theguardian.com/......superpower

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să excelezi în anumite domenii în care persoanele cu acest sindrom sunt campioni...winking
Te pricepi la științe exacte?

Ce faci dacă viața îți dă o lămâie?
Exact, o limonadă! happy