| qieiqpalz a întrebat:

Salut..eu sunt cam gelos, ce as putea face sa nu mai fiu?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Lipsa increderi in persoana iubita duce la despartire intr-un final sau lucruri dramatice, nu ai incredere nu sta cu EA omule

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii gelos. e normal și sănătos.
E imposibil să nu fii gelos.
Dar poți fi gelos și omenos în acelaș timp.
Să obligi partenera, fie ea prietenă, amică, iubită, în relație sau soție la loialitate prin forță, control spionaj, reproșuri. certuri amenințări, lipsire de o minimă libertate, violență este normal. Unii zic că e și sănătos.
Să oferi încredere totală, și să lași decizia loialității de bună voie la latitudinea partenerului, prin exemplul personal care îl dai, este omenos. Se poate să fie și dureros.
Să faci tranziția de la una la alta se face prin efort personal de schimbare a mentalității.
De câte ori simți că vine gelozia, normală de altfel, peste tine, să repeți.
Ea este partenerul meu, iar nu obiectul meu personal.
Ea nu este a mea, proprietatea mea.

| Plato a răspuns:

Gelozia inseamna ori lipsa de incredere, ori ca esti posesiv cu ce-ti apartine.
Incearca sa vezi care e cazul tau.

De lipsa de incredere poti scapa, de cealaltă nu prea.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

1. Renunți la relația ta, deși știu că eventual n-ai vrea laughing
2. Verifici toate dispozitivele iubitei
3. Te uiți pe computer-ul domnișoarei/doamnei
4. O urmărești pe ascuns în realitate!
Ca să te asiguri happy

| Yee a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Yee(Salut)! Toate astea ori...ii dai mai multa incredere partenerei de viata si uiti de asta.