| anonim_4396 a întrebat:

eu sunt Florentina si as vrea sa am si eu o relatie cu un baiat. dar nu cred ca o sa pot avea o relatie niciodata. si din ce cauza? pentru ca sunt foarte timida cand vine vorba sa ma alatui de un baiat sau mai ales sa pot vorbi. nu pot. mi`e asa de rusine. nu stiu de ce. as vrea sa ma pot schimba. insa acum vreun an am avut o relatie. dar nu a mers din cauza timidatii mele. pentru ca nu mai el vorbea. eu doar stateam si in ascultam p el ce zice. eu stateam acolo ca o fraiera si raspundeam numai cand era sa raspund afirmativ sau negativ. si asa ca intr-o zi m`am decis sa ma despart de el pentru ca nu mai puteam sta pentru ca eram foarte timnida si m`am gandit ca mai bine era sa raman singura decat sa rada baietii de mine sau chiar si fetele. va rog dati`mi mai multe raspunsuri pentru ca cum se zice : "cu rusinea mori de foame". va rog ajutati`ma pentru ca nu mai pot fi asa. creau sa ma schimb. VA ROG din tot sufletul sa ma ajutati sa inving timiditatea asta car ma omoara zi de zi si nu stiu ce sa ma mai fac. va rog mult. Va multumesc!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca esti foarte tanara. Pariez ca ai cel mult 20 de ani. E o varsta la care nu ai fi putut avea prea multe relatii, nu te ingrijora prea tare. Incearca sa citesti mult, sa stii multe astfel incat sa devii mai sigura pe tine, sa ai subiecte de conversatie. Va aparea baiatul care sa te scoata din cochilia ta, nu-ti fie teama.

| Antrax a răspuns:

Si eu am fost ca tine dar acum unu nu ma prea recunosc am un tupeu in mine ce timiditate laughing ...nu mai sunt timida pentru ca nu imi pasa ce crede celalalt despre mine, si multi spun ca imi sta mai bine asa si sunt mai de gashca asa ca nici tie sa nu iti pese fa ce vrei sa faci si zi ce vrei sa zici.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Incepe treptat, nu ai de ce sa te temi. Fii mai vorbareata cu prietenele tale, iesiti la un suc, socializeaza, cunoaste mai multa lume. Inhibitia exagerata te face nefericita si pe tine, dar si pe altii asa ca renunta la ea si gata! Incearca sa stai mai mult langa fete indraznete, usor usor vei lua ceva de la ele. Daca vei socializa mai mult vei cunoaste si mai multi baieti si in timp poate scapi de problema. Nu uita ca oamenii sunt toti fiinte sociale, nu suntem facuti sa traim singuratici, ia pe altcineva pe care stii foarte tacut si retras ca model negativ, spune-ti ca tu nu vrei sa apari asa in ochii celorlalti si fa-ti curaj si vorbeste, ai acelasi drept ca si cei din jurul tau.

| yuli10 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iti faci niste prieteni noi si sa iti propui sa fii mai sociabila inca de la inceput pentru ca ei nu vor stii ca esti schimbata, asa te vor cunoaste. si apoi o sa devina un atribut al persoanei tale. gaseste-ti un hobby, ceva care sa iti placa si fa-ti prieteni care au si ei aceleasi interese ca sa ai subiecte de discutie in care sa iti exprimi si tu opinia. eu zic ca asta e un inceput. si in legatura cu o relatie cu un baiat eu zic ca atunci cand o sa gasesti pe cineva care sa iti placa cu adevarat o sa vina de la sine sa incerci sa il impresionezi si o sa uiti de timiditate happy

| catalina_2916 a răspuns:

Asa mi se intampla si mie crying sper sa primesti cat mai multe raspunsuri pentru ca ma vor ajuta si pe mine... pup

| cristi27 a răspuns:

Florentina, toti am fost timizi la randul nostru, eu sunt sigur ca tu nu prea iesi nici din casa, trebuie sa iesi cu prietenii tai, sa socializezi cu alti prieteni, trebuie sa fi putin mai dezghetata si ai sa vezi ca o sa dispara toata timiditatea si tu nici nu simti, iti doresc multa bafta te pup

| spiritul a răspuns:

Vad ca esti guraliva aici happy incearca asa si dincolo

| passion a răspuns:

Cati ani ai? asta ca sa stiu desp ce e vorba mai bine

insa incearca sa vorbesty mai mult.imagineazati ca vb k cine din familie apropiat...si dati drumu.

daca nu incerci...straight face

| perfect a răspuns:

Buna Florentina.Si eu am fost timid deoarece nu aveam incredere in mine.Eram la fel ca tine, imi era rusine sa vorbesc cu fetele mai ales cand era o discutie despre sex sau ceva de genu.

Sfatul meu pentru tine este sa ai mai multa incredere in tine si sa nu iti pese de parerea altora si vei vedea ca nu o sa mai fi timida cu timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Cred ca ar trebui sa vorbestui cu un psiholog, daca asa e treaba.
Si eu sunt timida, dar nici chiar asa.
Bafta.
BYbye

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sotia mea a fost asa cu toti prietenii ei si avea aceleasi probleme ca si tine. dar cu mine a fost normala de la a treia intalnire. poate nu timiditatea este de vina.ci lipsa subiectelor de discutie, si incultura.ma uit la tinerii mei. convorbiri pe mass monosilabice.necititi.fara pareri personale.sunt subiecte de discutie multe. dragoste, prietenie, politica, sport, filme, cultura, iubire, familie, sex, copii, natura, boli, probleme mondiale, religie, timiditate. spune-i prietenului tau ca esti timida si te va ajuta ca prietenul la nevoie se cunoaste.