| FlorinCosmin28 a întrebat:

Salut.Eu sunt in clasa a9a pe profilul Mate Info Intensiv.Anul trecut niste prieteni de ai mei care au luat bacul cu note mari (9.96, 9.83 etc) mi-au zis sa ma axez in timpul liceului pe materiile profilul (mate,info,fizica, romana)dar si o limba straina de preferat engleza si sa o las mai moale cu invatatul pentru celelalte materii deoarece notele mari la toate materiile nu te ajuta cu nimic atata timp cat vei lua nota mare in bac.Le-am urmat sfatul iar in acest moment am numai 10 la materiile mentionate anterior iar la restul materiilor am note mediocre care m-ar duce pe la mediile 8 si 9.Eu as vrea sa dau la facultatea de Matematica si Informatica sau la oricare alta facultate foarte buna de informatica.Am inteles ca acolo (la facultatiile de informatica)se da admitere ca si in cazul Politehnici.Acolo conteaza si mediile pe care le-am avut la liceu? Sau conteaza doar media din bac si admitere? Intreb deoarece vreau sa stiu daca ar trebui sa invat si la celelalte materii la un nivel inalt dar doar daca conteaza si mediile de la liceu si cu toate aceste ma gandesc ca la o facultate de informatica nu s-ar uita la notele tale de la geografie sau istorie atata timp cat tu vrei sa devii programator si ai fost la Mate Info Intensiv.Deci cum se procedeaza la aceste facultati cu admiterea?

1 răspuns:
| Teo29 a răspuns:

Salut, inca din 2012 notele din timpul anilor nu mai sunt luate in considerare nicaieri, dar trebuie totusi sa vezi pe site-ul facultatilor ce iau ei in considerare. De obicei, admiterea si notele la bac conteaza cel mai mult. Informatica se face la Cluj foarte serios, nu stiu daca are rost sa faci si matematica ca specializare la facultate, ajunge profilul de Informatica, au separat. Iti ofer link:
http://www.cs.ubbcluj.ro/......l-licenta/
Bafta!